Vylidní se centrum města? Opustí jej obchodníci? Přesunou se všichni do obchodních zón, kam za nimi jejich zákazníci budou moci pohodlně dojet autem? To je hrozba, která stále visí nad Prostějovem. Právě na ni Večerník upozornili provozovatelé obchodů nacházejících se v bezprostředním okolí zrušeného parkovištěmezi ulicemi Uprkova, Kostelní a Koželuhova, kde má na jaře příštího roku otevřít náměstíčko i se zelení.
Na první pohled to působí jako výborný nápad a krok správným směrem. Mezi ulicemi Uprkova, Kostelní a Koželuhova v Prostějově bylo v polovině loňského října uzavřeno nevzhledné parkoviště. V dohledné době by zde mělo vzniknout nové náměstíčko, které má dle zveřejněných plánů nabídnout dostatečné množství zeleně, kvalitní povrchy i lavičky a také artefakty odkazující na bohatou historii lokality bývalého židovského města. V budoucnu se tu má objevit mimo jiné také vodní prvek. Na místě má zůstat pouhých 8 parkovacích stání, místo aut má prostor primárně sloužit chodcům a cyklistům.
Již od října loňského roku zde probíhá archeologický průzkum, skončit by měl v květnu. „Aktuálně jsme zahájili výběrové řízení na zhotovitele stavby, s jejímž zahájením počítáme letos v červnu. Stavět se bude po etapách tak, aby nebyla celá lokalita uzavřena najednou. Předpokladem dokončení stavby a uvedení do provozu jsou jarní měsíce roku 2026,“ uvedl náměstek prostějovského primátora Jiří Rozehnal.
Jak Večerník avizuje na třetí straně dnešního vydání, provozovatelé obchodů nacházejících se v bezprostředním okolí zrušeného parkoviště mezi ulicemi Uprkova, Kostelní a Koželuhova v Prostějově, kde se má na jaře příštího roku otevřít náměstíčko i se zelení, zvažují odchod. Nejvíce jim totiž chybí zrušené parkoviště. A nejenom jim.
Obchodníci: uzavření je pro nás likvidační
Zrušení parkoviště vyvolalo vlnu nevole u lidí provozujících své obchůdky v bezprostředním okolí uzavřené plochy. Právě ti se obrátili na naši redakci. „Kam lidé nemohou dojet autem, tam nejdou. Tady mohlo stát i šedesát aut. Často bylo parkoviště plné a díky tomu tu byl čilý ruch. Teď, když se zrušilo a prostor byl uzavřen, tak jsme to pořádně pocítili na tržbách. Jestli to tak půjde dál, bojím se, že to tady budeme muset zavřít a centrum města opustit,“ vyjádřila se Martina Dosedělová, která v prostoru bývalého Špalíčku provozuje obchůdek Natura.
Vedení města v minulosti iniciovalo schůzku s podnikateli v centru města, kteří to tu rozhodně nemají snadné. „To, že se parkoviště zruší, nám bylo oznámeno v době, kdy už se s tím očividně nedalo nic dělat. Nic nezměnilo ani otevření druhého parkoviště na místě bývalé tržnice. Je škoda, že podobné náměstí nevzniklo tam a tady nezůstalo parkoviště, na které byli lidé zvyklí,“ uzavřela Dosedělová.
Podobné názory měli všichni oslovení podnikatelé v bezprostředním okolí aktuálně upravované plochy. „Majitel už hovořil o tom, že to tu zavře a půjde jinam,“ potvrdila například prodavačka z obchodu Jízdní kola Pavel Dočkal.
Faktem je, že o pár metrů dál už takový pesimismus nepanoval. „Nás se to zas tolik nedotklo. Díky otevření druhého parkoviště na místě bývalé tržnice se pro nás prakticky nic nezměnilo,“ vyjádřila se zaměstnankyně Cyklo Vačkář sídlícího rovněž na pozemcích bývalého Špalíčku.
Otevřelo se druhé parkoviště
Co na námitky mnohých obchodníků říká vedení města? „Před uzavřením zpevněné plochy došlo k demolici bývalé tržnice a zprovoznění nového parkoviště za ní. Jde o obdobný počet parkovacích míst, jež byla zrušena. Vzdálenost je přibližně 100 metrů. Bohužel se obecný trend v poklesu návštěvnosti center měst ve prospěch velkých nákupních center na periferiích měst projevuje i v Prostějově,“ reagoval námi oslovený Jiří Rozehnal, podle něhož je cílem přeměny vytvoření živého náměstí s množstvím zeleně, kvalitními povrchy, mobiliářem a artefakty odkazujícími na bohatou historii lokality bývalého židovského města. „Je to začátek dostavby tohoto území, kterému se město dlouhodobě věnuje. Přestavba vychází ze schválené studie ateliéru Gogolák + Grasse,“ uzavřel Jiří Rozehnal.