Krajská pobočka Úřadu práce v Olomouci evidovala k 28. únoru 2025 celkem 19 816 uchazečů o zaměstnání, což je o 339 více než na konci předchozího měsíce. Podíl nezaměstnaných na konci února vzrostl na 4,7 %, takže jde o nárůst nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu. A byl o 0,3 procentního bodu vyšší než v celé ČR.
V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,5 procentního bodu, tedy o 2 158 uchazečů. Do rekvalifikačních kurzů bylo v únoru zařazeno 641 osob, což je dvojnásobně více než loni. „V průběhu února bylo v Olomouckém kraji nově zaevidováno 2 254 osob, naopak z evidence během měsíce odešlo celkem 1 922 uchazečů, z toho 1 461 osob bylo umístěno prostřednictvím Úřadu práce. V evidenci dále bylo 2 630 osob se zdravotním postižením, což představovalo 13 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zároveň zde bylo evidováno 1 140 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o 29 osob a ve srovnání se stejným měsícem minulého roku byl vyšší o 189 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 6,0 %,“ uvedl Vlastimil Přidal ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.
Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve všech počet nezaměstnaných vzrostl. K největšímu absolutnímu navýšení došlo na Prostějovsku (+ 111 osob). Podíl nezaměstnaných osob vyšší, než je celorepubliková hodnota, vykázaly tři okresy – Jeseník (6,9 %), Šumperk (5,3 %) a Přerov (5,2 %). „Okres Prostějov už tradičně vykázal nejnižší podíl nezaměstnaných v celém Olomouckém kraji, 3,9 % je o tři procentní body méně než v horském okrese Jeseník. Na druhé straně zde došlo k vysokému meziměsíčnímu procentuálnímu nárůstu nezaměstnanosti – o 4 %, což je třetí nejvyšší nárůst ze 75 okresů v ČR,“ doplňuje ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal.
V Olomouckém kraji se naopak výrazně zvýšil počet uchazečů o zaměstnání připadajících na jedno volné pracovní místo – ve srovnáním s únorem předchozího roku (2,2) vzrostl na 5,7, což je více než 2,5násobně. Největší počet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo byl v okrese Jeseník (7,8), nejméně v okrese Olomouc (4,2). „Po výrazné redukci volných pracovních míst nahlášených na Úřad práce došlo k některým posunům v žebříčku nejvíce poptávaných profesí, nicméně i nadále si svou dominanci ponechaly dělnické strojírenské profese (kováři, nástrojáři a zámečníci, svářeči, mechanici a opraváři strojů) – na konci února bylo v evidenci Olomouckého kraje 377 míst pro tyto profese, což je 11,0 % z celkové nabídky,“ vypočítal na závěr Vlastimil Přidal.