Dnes je pondělí 31.3.2025, svátek slaví Kvido
Pečují o staré lidi u nich doma. Sklízí velké uznání 
Foto Martin Zaoral

Pomáhat seniorům i zdravotně postiženým tak, aby mohli zůstat co nejdéle ve svém přirozeném prostředí. To je smysl terénní pečovatelské služby, jež se těší nejen obrovskému zájmu, ale i značné úctě ze strany klientů. Navzdory tomu v ní stále citelněji chybí lidé.

 

 

Vidíme to všude kolem nás. Starých, nemocných a zároveň osamělých lidí, kteří už nejsou schopni se o sebe postarat a zároveň nemají nikoho, kdo by tak pravidelně činil, je u nás bohužel čím dál víc. Obzvláště na vesnicích to může být velký problém. Běžným řešením této situace je přesun těchto lidí do některého z domovů pro seniory. Jenže na místa v nich se často čeká velmi dlouho, navíc mnozí lidé nechtějí za žádnou cenu opustit svůj domov, kde většinou prožili celý život a jsou s ním trvale spjati. Právě ti zůstávají odkázání na pečovatelskou službu, již u nás zajišťuje zejména prostějovská a konická Charita a také prostějovské Centrum sociálních služeb v Lidické ulici. „Snažíme se seniorům a zdravotně postiženým dodávat po psychické stránce sílu a energii žít plnohodnotně i v pokročilém věku a jejich nepříznivé sociální situaci,“ vystihla poslání pečovatelské služby Helena Vránová, ředitelka Centra sociálních služeb.

Pečovatelka součástí rodiny

V celostátních médiích se nedávno objevila informace, že v sociálních službách aktuálně v celé republice chybí zhruba tři tisíce pracovníků. Empatické a trpělivé lidi ochotné pomáhat druhým hledají i v prostějovském Centru sociálních služeb, kde poptávají zdravotní sestru a pracovníka pro terénní pečovatelskou službu.

Právě ta se mezi lidmi těší značné oblibě. „Sám jsem po těžkém úrazu a moje manželka po infarktu. Naštěstí naše rodina objevila v Prostějově vzácnou a dosud málo známou terénní službu prostějovského Centra sociálních služeb. S manželkou jsme v jejich péči už čtvrt roku,“ napsal nám do redakce Arnošt Lejsal z Hrubčic, který si poskytované služby nemůže vynachválit. „Každý den v jednu hodinu odpoledne nás navštíví osobní pečovatelka Naďa Drmolová. Provede domácí práce, jednou za čas pomůže s koupáním i praním. Hlavně však přichází s otevřeným srdcem na dlani, stává se součástí rodiny a umí to se starými lidmi. Popovídá si s nimi, vyslechne, co život dal a vzal. Takový lék, který nám tím nabízí, se v lékárně nekoupí,“ vysekl Arnošt Lejsal poklonu paní pečovatelce, jíž z celého srdce poděkoval, stejně jako celému kolektivu pečovatelek centra. 

Práce, kterou lidé umí ocenit

Podobné služby nabízí v regionu také prostějovská a konická Charita. „Na terénní službu máme u nás velmi dobré ohlasy například od starostů i našich lidí. Jsme přesvědčeni, že právě práce pečovatelů trávících každý den v domácnostech těch, kteří to potřebují, je mimo jiné jedním z hlavních důvodů štědrosti veřejnosti při oblíbené Tříkrálové sbírce, již každoročně pořádáme,“ vyjádřila se ředitelka konické Charity Naděžda Páleníková. I konická Charita hledá zaměstnance, týká se to však zejména Domu pokojného stáří Bohuslavice.

Chtějí být lidem co nejblíž

Velké zkušenosti s poskytováním terénní pečovatelská služby má také prostějovská Charita. Aby její pracovníci mohli být lidem na vesnicích blíž, otevřela před devíti lety své detašované pracoviště v bývalé hospodářské budově místní fary ve Vřesovicích. „Zájem ze strany obcí o naše služby nepochybně roste. Pro svoji činnost však potřebujeme patřičné zázemí. A to ne všechny obce jsou schopny nabídnout. Ve Vřesovicích tuto vizi jako první dokázali dotáhnout až do úspěšného konce,“ vysvětlil tehdy ředitel prostějovské Charity František Hynek.