Dnes je pátek 25.4.2025, svátek slaví Marek
Na Prostějovsku vzrostla nezaměstnanost
Foto Michal Kaldec

Krajská pobočka Úřadu práce v Olomouci evidovala k 31. březnu 2025 celkem 19 597 uchazečů o zaměstnání, což je o 219 méně než na konci předchozího měsíce. Podíl nezaměstnaných v březnu stagnoval na hodnotě 4,7 %. Rozdíl mezi krajskou a celorepublikovou hodnotou nezaměstnanosti se zvýšil na 0,4 procentního bodu. V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,6 procentního bodu, tedy o 2 454 uchazečů. Zaměstnavatelé v Olomouckém kraji mají stále největší zájem o dělnické strojírenské pozice. V březnu se znatelně zvýšila poptávka po řemeslnících z oblasti stavebnictví.

 

 

V průběhu března bylo v Olomouckém kraji nově zaevidováno 2 255 osob, naopak z evidence během měsíce odešlo celkem 2 487 uchazečů, z toho 1 807 osob bylo umístěno prostřednictvím Úřadu práce. V evidenci dále bylo 2 630 osob se zdravotním postižením, což představovalo 13 % z celkového počtu nezaměstnaných. Zároveň zde bylo evidováno 1 135 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet klesl ve srovnání s předchozím měsícem o pět osob a ve srovnání se stejným měsícem minulého roku byl vyšší o 237 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 6,0 %. S ohledem na výraznou změnu systému evidence volných pracovních míst, kdy jsou neobsazená volná místa po 6 měsících automaticky vyřazována z databáze, nelze počty volných míst v roce 2025 srovnávat s dřívějšími obdobími. „Okres Prostějov už tradičně vykázal nejnižší podíl nezaměstnaných v celém Olomouckém kraji (4 %), což je o téměř 3 procentní body méně než v horském okrese Jeseník. Naopak v meziročním srovnání je situace opačná – zatímco na Jesenicku se počet nezaměstnaných oproti loňskému roku zvýšil pouze o 4 %, na Prostějovsku se jednalo o 29 %,“ doplňuje ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal.

Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl podobný – ve většině z nich počet nezaměstnaných meziměsíčně klesl. Jedinou výjimkou byl okres Prostějov, kde se počet nezaměstnaných zvýšil o 56 osob. Naopak k největšímu poklesu došlo na Přerovsku – o 104 osob.

 

Největší poptávka je po strojírenských profesích

Na konci března 2025 nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím Úřadu práce v Olomouckém kraji celkem 3 592 volných pracovních míst, to je o 120 míst více než před měsícem, ale
o 4 441 méně než před rokem (-55,0 %). Tento výrazný pokles souvisí s novelou zákona o zaměstnanosti, kterou se zavedla maximálně 6měsíční lhůta pro vedení volného místa v evidenci Úřadu práce, tedy začátkem letošního roku byla vyřazena volná místa, která byla hlášena už více než půl roku. Tímto krokem se výrazně zvýšil i počet uchazečů o zaměstnání připadajících na jedno volné pracovní místo – ve srovnáním s březnem předchozího roku (2,1) vzrostl na 5,5, to je více než 2,5násobně. Největší počet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo byl v okrese Jeseník (6,1), nejméně v okrese Olomouc (4,2). „Po výrazné redukci volných pracovních míst nahlášených na Úřadu práce došlo k některým posunům v žebříčku nejvíce poptávaných profesí, nicméně i nadále si svou dominanci ponechaly dělnické strojírenské profese. Například kováři, nástrojáři a zámečníci, svářeči, mechanici a opraváři strojů. Na konci března bylo v evidenci Olomouckého kraje 392 míst pro tyto profese, což je 11 % z celkové nabídky. Druhou největší skupinou byly pracovní nabídky pro montážní dělníky (270 míst, 8,0 %), na třetím a čtvrtém místě pro stavební řemeslníky a kuchaře (shodně 208 míst, 6,0 %). Dále byla nejvyšší poptávka zaměstnavatelů po strážných (192, 5,0 %) a řidičích nákladních vozidel (186, 5,0 %). Zaměstnavatelé dále hledali i skladníky, obsluhu zařízení na povrchovou úpravu kovů (slévače, lisaře, lakýrníky) a prodavače. Pro zájemce se základním vzděláním a pro pomocné a nekvalifikované profese bylo na konci března k dispozici celkem 575 volných míst, což je 16 % z celkové nabídky,“ vypočítal na závěr ředitel Krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal.