Lidé, kteří si chtěli na jaře na ulici zapálit, měli utrum. A to pod hrozbou tučné pokuty. A oprávněně. Kouření na veřejnosti – bez roušky – je to samé jako si ji zkrátka sundat. Nyní takové opatření neplatí, nicméně obranyschopnost organismu proti covid-19 se u kuřáků značně snižuje.
Lékaři apelují na kuřáky, ať zanechají svého zlozvyku. „I těžcí kuřáci mohou pomoci už jen tím, že ve svém zlozvyku alespoň poleví. Mohou snížit spotřebu cigaret na polovinu nebo třeba jen o několik,“ uvedl imunolog Radek Svoboda. Podle něj se i to projeví na počtu hospitalizací v nemocnicích.
Snad ani nemá smysl připomínat, že kouření vede k rakovině, infarktu či neplodnosti. A právě pacienti s infarktem mohou zabrat místo na plicní ventilaci nebo na oddělení ARO, která jsou v dnešní těžké době tolik potřebná pro pacienty s covid-19.
Snížení počtu cigaret na den může pomoci i v případě nákazy. „Omezením počtu vykouřených cigaret se snižuje i riziko, že u nich bude mít nemoc spojená s koronavirem těžší průběh. Zvýší si obranyschopnost organizmu a zvýší délku života nejméně o sedm let,“ zdůraznil imunolog.