Dne 3. září tohoto roku se uskutečnilo sezení občanů pro diskusi, kterou vedl projektant stavby. Jeho úkolem bylo vysvětlit občanům praktické provádění stavby čističky odpadních vod dle studie z roku 2017. Z debaty vyplynulo, že na uvedenou stavbu nebudou možné státní dotace. Po předání projektu a jeho uhrazení musí obec Čelčice uvažovat o úvěru na předpokládaných 30 milionů korun. To odpovídá v čase na 40 let splátek při celkovém rozpočtu obce zhruba 7 milionů korun. Nebyla možnost postavit druhou alternativu výstavby projektu, to je kořenové čističky s možností dotace? A doložit klady a zápory obou projektů? Náklady na kořenovou čističku se uvádí 9 až 12 milionů korun dle délky připojení a případného předčištění! Každému v Čelčicích je zřejmé, že se musí obec vypořádat s úkoly, které jsou zásadní a musí být dokončeny ještě před stavbou čističky. Jde o demolici ve středu obce, úpravy po odstranění, opravu kapličky, úpravy plochy pro další výstavbu, odstranění zakoupené nemovitosti za účelem stavby obecních bytů, střední opravu 14 bytových jednotek, u kterých panuje letitá zanedbanost. Obecně vyplývá nemožnost rozkrýt pro čističku terén v domácnostech v obci bez splnění těchto úkolů.
Mělo by být zpětně prodiskutováno uzavření pohostinství v budově obce a zhodnotit stav, proč zůstalo otevřeno soukromé pohostinství starosty Čelčic. Je tento stav střetem zájmů starosty? Části občanů je znemožněno zajít do pohostinství tam, kde se cítí být v pohodě, mohli se najíst a podebatovat o dění v obci, vyslovit názory, podněty. Pohostinství bylo stavěno právě pro tyto služby, seniorům i jiným občanům. Zvláště v této době a situaci mohly být poskytnuty služby – jídla v jednom místě, dovoz potřebným. V pohostinství se vařilo několik let ke vší spokojenosti a kvalitě domácí kuchyně. Vysoké nájemné již nebylo možné pokrýt a snížení zastupitelstvo neřešilo. Komu to prospělo?
Musí se pozastavit činnosti, které jsou druhořadé, a zajistit chod obce dle priorit, a to za účasti všech zastupitelů, kteří by intenzitu vyjadřování ke stanoveným cílům měli vyjádřit hlasitěji, diskutovat o věci a ne být automatem souhlasných hlasů pro starostu. Toto lze odvodit, že s jejich souhlasem bylo skáceno 10 jehličnanů plně životaschopných ve středu obce a některé osázené před válkou. Smrk, který byl ještě v lednu vánočně ozdoben a tvořil dominantu středu obce, musel ustoupit altánkové stavbě!
Potřebuje ji nutně obec? Je to priorita? Zeleň byla v minulosti osázena jako ochrana ze západní strany proti proudění vzduchu, ochrana z hlavní cesty, snížení hluku, prachu, oáza klidu. Údržba byla nenáročná.
Je škoda, že zastupitelstvo je pasivní a nechá kácet i ty stromy (živé), které sázeli zahrádkáři obce a kteří měli v této činnosti velký vliv. Co dál v Čelčicích, bude vládnout zdravý rozum, začnou zastupitelé pracovat pro obec? Není té pasivity již dost? Provedené úpravy ani zdaleka nedosahují předešlé kvality, ukázkou je oprava pergoly. Návrh architekta a dnešní úprava, kdo to ví? Čelčický katastr již stavební pozemky nemá. Pozemek na území dané zahrady byl soukromý a následně velmi rychle a vzhledně postavený. A co teď? Bude se jednat? Budeme jen kácet a zahradničit, na co kapacitně technické služby nestačí, požádáme občany o pomoc, aby každý, kdo může, se o pozemek před svým domem postaral sám a tím se ulehčilo technickým službám? Vodní nádrž a její údržba nutně kapacitu technických služeb navýšily a v obci je to znát.
Územní plán pro další výstavbu nezajistí jeho plnění, ani nezajistí realizaci celkové infrastruktury. Jeho finanční zajištění není v současné době reálné. Stavební místa v obci jsou soukromým majetkem a bude nutné jednat a hledat jiné řešení.
Eduard Kyselák, bývalý člen obecní rady v Čelčicích, zodpovědný za stavby infrastruktury a občanské vybavenosti v obci