Všichni děláme chyby, ale jen hlupáci je opakují stále dokola. To bohužel platí i pro Pavla Kišku. V případě opakovaného selhání profesionálního řidiče z Plumlova sehrál zásadní roli chlast. To, co mu kdysi možná vycházelo, se mu nakonec stalo osudným. Letos v létě jej policisté totiž opět přistihli, jak sebe i ostatní na silnici ohrožuje pod vlivem alkoholu. V jeho případě to nebylo poprvé, a tak senát musel reagovat. Veřejné zasedání proběhlo uplynulé úterý. 

 

Pavel Kiška bydlí v Plumlově s rodiči a do letošního léta pracoval u svého bratra jako řidič. Na svoji poslední jízdu se vydal 29. června. Když jej zastavili policisté, zjistili, že je pod vlivem alkoholu. Na místě přišel o řidičský průkaz a zanedlouho i o práci. „Nyní jsem nezaměstnaný,“ potvrdil v úterý během veřejného zasedání Okresního soudu v Prostějově, kterým byl nedávno odsouzen k pokutě ve výši 18 000 korun, trestu zákazu řízení na tři roky a povinnosti odpracovat si 200 hodin obecně prospěšných prací. Ty by měl vykonat přímo v Plumlově.

To ovšem není vše. V případě Pavla Kišky se totiž nejednalo o ojedinělý přečin. Za opakované prohřešky byl již v minulosti opakovaně trestaný. Tehdy od soudu vyfasoval zákaz řízení na celkem šest let, jehož zbytek mu byl před třemi lety prominut. Podmínkou ovšem bylo, že se až do roku 2022 nesmí dopustit žádného trestného činu. A to se mu očividně nepovedlo. Přestože do vězení zatím nemusí, za volant si Pavel Kiška hodně dlouho nesedne. „V tomto případě došlo ke spáchání trestného činu ve zkušební době. Opět se jednalo o řízení pod vlivem alkoholu. Jiná cesta než nařídit zbytek trestu tak není,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Adéla Pluskalová, která se na závěr zamyslela i nad kořenem celého problému. „Otázkou je, zda by odsouzený neměl zásadním způsobem řešit i alkohol ve svém soukromém životě. Ten mu totiž opakovaně způsobuje nemalé potíže,“ uzavřela.

Usnesení o vykonání zbytku původně prominutého trestu je již pravomocné, obě procesní strany se vzdaly práva na stížnost.