Na brutální agresi Ukrajiny ruskou armádou má svůj názor, stejně jako na prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. Podle jeho názoru by dalšímu krveprolití zabránilo jen okamžité a hlavně účinné jednání spojené se zastavením zvěrstev, kterých se na svobodné zemi dopouští ruská armáda i na civilistech. První náměstek primátora statutárního města Prostějov Jiří Pospíšil (na snímku) už těsně po ruské invazi na Ukrajinu prohlásil, že je připraven osobně odjet na hranice a jakkoliv pomoci. Například převozem uprchlíků do České republiky.
* Jak jste přijímal první informace ze čtvrtka 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu?
„Byl jsem nemile překvapen. Vůbec jsem nepočítal s tím, že je něco takového ve 21. století možné. Žil jsem v přesvědčení, že Putin bude trochu chrastit zbraněmi a nakonec si obě strany sednou k jednacímu stolu a najdou nějaký kompromis, který bude přijatelný pro obě strany. Například to, že Ukrajina nebude usilovat o vstup do NATO, tedy zůstane neutrální. To si myslím, že by bylo velmi rozumné. Ale napadnout svobodnou zemi tak brutálním způsobem, to je neodpustitelné!“
* Věřil jste, že je něco takového v dnešní době vůbec možné?
„Jak jsem řekl, nevěřil jsem. Asi jsem nebyl sám, kdo tuto informaci přijal s velkou nevolí a velkým překvapením.“
* V tuto chvíli se Ukrajina už dvanáctým dnem úspěšně brání. Jak si vysvětlujete, že země s výrazně menší armádou i výzbrojí odolává invazi mnohem silnějšího nepřítele?
„Z mého pohledu je to jednak obrovské nasazení a odhodlání Ukrajinců bránit svou vlast, nesmírnou roli sehrává i prezident Volodymyr Zelenskyj, který se ukázal jako velká vůdčí osobnost. Dále Ukrajincům pomáhají i dodávky zbraní ze Západu a překvapivě dezorientace, chaos, špatná organizace a nedobré zázemí ruské armády, která se nejeví vůbec jako profesionální vycvičené vojsko.
* Aktuálně už Ukrajinu opustilo bezmála jeden a půl milionu migrantů hledajících pomoc v sousedních státech. Je podle vás na příliv utečenců připravena i Česká republika?
„Jak celou situaci sleduji, tak se rozjela činnost krizových štábů od nejvyšších pater politiky, mám na mysli krizové štáby od vlády přes kraje a města. Myslím si, že naše republika je v tuto chvíli připravena vcelku obstojně. Určitě je to i díky našim občanům, kteří se podílejí na finančních i materiálních sbírkách na pomoc Ukrajině, nabízejí dokonce ubytování ve svých bytech, na chalupách, prostě taková vlna solidarity je neskutečná.“
* Jak může případně pomoci i Prostějov? Jsou ve městě připravované prostory, které by mohly být Ukrajincům poskytnuty k ubytování?
„Rada města se sešla na mimořádném zasedání již v pátek 25. února a rozhodli jsme, že dáme k dispozici několik bytových jednotek pro ubytování uprchlíků a zároveň nabídneme materiální i administrativní pomoc občanům Ukrajiny zasaženým válečným konfliktem, kteří se nacházejí na území města. Vedení města celou situaci denně sleduje. V pohotovosti je i krizový štáb města, aby se mohl v případě nutnosti sejít a reagovat na eventuální problémy.“
* Vzmáhá se obrovská solidarita Prostějovanů. Jaké podmínky k charitativním sbírkám nebo jiné pomoci vytváří magistrát?
„Zorganizovali jsme sbírku toho, co je nyní nejpotřebnější. Jedná se například o deky, spací pytle, trvanlivé potraviny, zdravotnické potřeby, svítilny, baterie a tak dále. Seznam mohou zájemci najít na internetových stránkách města. Musím říci, že od prvního dne občané nosí spoustu materiálu a za to jim patří velký dík. Je vidět, že nám osud válkou zasažené Ukrajiny není lhostejný. Pokud má někdo zájem ještě do sbírky přispět, pak může donést svůj příspěvek do informačního centra na radnici. Nashromážděný materiál budeme po dohodě s vedením statutárního města Olomouc posílat společně na Ukrajinu.“
* Pohybujete se mezi podnikateli a jednáte s nimi. Jaká je aktuální situace v prostějovských firmách, když ukrajinští pracovníci opouštějí v rámci mobilizace Prostějov a odjíždějí bojovat za svoji vlast?
„Samozřejmě situace se odchodem pracovníků může zkomplikovat. Uvidíme, jak se budou poměry nadále vyvíjet. Zatím nemám žádné katastrofické informace, že by některá z firem kolabovala.“
* Nemáte obavy, že mnohé firmy tento odliv pracovníků ochromí? Může v tomto ohledu nějak pomoci město?
„Asi ani nemůže. Jediné řešení by bylo, že některá volná místa by mohli zaplnit nově příchozí váleční uprchlíci, problém je v tom, že většinou přicházejí ženy s dětmi, což je na druhou stranu logické, protože muži zůstávají bojovat s nepřítelem. Jak dobře víme, na Ukrajině byla vyhlášena mobilizace všech mužů od osmnácti do šedesáti let.“
* Před týdnem jste prohlásil, že se vy osobně chcete vydat na ukrajinské hranice a pomoci přímo tam. Jak si tuto pomoc představujete?
„Hovořil jsem o tom, že bych ze slovenských hranic přivezl někoho, kdo by potřeboval odvoz. Spojil jsem se s jednatelem firmy Mubea a nabídl se, pokud by potřebovali dopravit někoho z příbuzných zaměstnanců, pak nabízím své služby. Poslední informace, které jsem dostal, hovoří o tom, že firmy organizují odvozy samy. I prostějovská dopravní firma FTL nabídla své autobusy pro převoz válečných uprchlíků, takže firmy komunikují mezi sebou a vzájemně si pomáhají. Samozřejmě jsem v případě potřeby pořád připraven k výjezdu pro uprchlíky.“
* Nebudete mít strach? Podle posledních zpráv se boje s ruskou armádou rozhořely i na samém západě Ukrajiny...
„Obavy má člověk vždy. Ale co je to proti tomu, co prožívají Ukrajinci v centru největších bojů?“
* Můžete se podělit o váš soukromý názor na ruského prezidenta Vladimíra Putina?
„Nikdy jsem nebyl jeho příznivcem, nyní ho beru jako válečného zločince, jako vraha nevinných lidí. Měl by být postaven před mezinárodní soud. Myslím si, že by se nad jeho chováním a jednáním mělo zamyslet i jeho nejbližší okolí, které by mohlo válku odstavením Putina ukončit.“
* Jak podle vás dopadne válka na Ukrajině? Mají místní hrdinové šanci se dlouhodobě bránit?
„Jak to celé dopadne, to nevím. Vzhledem k přesile Rusů nikdo neví, jak se budou Ukrajinci dlouho bránit. Osobně vidím řešení v okamžitých jednáních, která nastolí příměří a následně ukončí válku. Jak jsem již naznačil, rozhodující roli by mohli sehrát nejbližší spolupracovníci Putina, kteří by mohli diktátorův konec uspíšit.“
JIŘÍ POSPÍŠIL
* narodil se 14. března 1966 v Prostějově
* je rozvedený, má dceru
* po ukončení studia na Gymnáziu Jiřího Wolkera začal studovat na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor český jazyk – základy společenských věd, studium na fakultě ukončil státní závěrečnou zkouškou v roce 1989
* v témže roce začal učit na Základní škole Klenovice na Hané
* v roce 1990 absolvoval základní vojenskou službu
* od roku 1993 učil na Reálném gymnáziu a základní škole města Prostějova, od roku 1999 byl statutárním zástupcem ředitele na SOU obchodním v Prostějově
* v roce 2002 uspěl v konkurzním řízení na místo ředitele Základní školy a mateřské školy Prostějov v Palackého ulici
* od roku 2006 je členem rady města Prostějova, od roku 2010 byl místostarostou a od roku 2014 až doposud náměstkem primátora statutárního města Prostějov
* v letech 2004 až 2014 byl členem Občanské demokratické strany
* od roku 2014 je předsedou politického hnutí PéVéčko
* k jeho zájmům patří četba, sport, hudba - od roku 1981 je aktivním muzikantem, hraje na bicí, kytaru a zpívá v kapele
* jeho životním krédem je: „Jednej tak, aby se maxima tvého chování mohla stát všeobecným zákonem“, což je výrok vynikajícího německého filozofa Immanuela Kanta a v podstatě je totožný s křesťanským – co nechceš, aby činili jiní tobě, nečiň ty jim
zajímavost: velice rád vaří a doma od sporáku často vyhání i svoji přítelkyni