Dnes je sobota 19.4.2025, svátek slaví Rostislav
U Podhradského rybníka nebude stát Hanačka, ale Černá paní!
Foto Martin Zaoral

Na tohle se budete muset jít podívat na vlastní oči! PROSTĚJOVSKÝ Večerník v minulém vydání informoval o tom, že pláž Podhradského rybníka v Plumlově bude ozvláštněna novým dřevěným rámečkem, v němž se lidé budou moci vyfotografovat. Novému fotopointu, který bude odhalen v pátek 25. dubna, ovšem nevévodí socha Hanačky, jak jsme omylem uvedli. Kdo to tedy ve skutečnosti je?

 

Podhradský rybník v Plumlově, na jehož hladině se leskne plumlovský zámek stojící na vršku nad ním, je nepochybně jedním z nejfotografovanějších míst široko daleko. Umístit na jeho pláž fotopoint je určitě dobrý nápad. Novému dřevěnému rámečku určenému pro fotografování však nebude vévodit socha Hanačky, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Ve skutečnosti je to španělská šlechtična doňa Maria Maxmiliana Manrique de Lara y Mendoza, která v 16. století na plumlovském panství pobývala,“ upozornila nás dlouholetá průvodkyně na plumlovském zámku Nela Kučerová, jež coby milovnice historie zdejšího panství připojila další zajímavé skutečnosti. „V roce 1555 se sňatkem s Vratislavem II. řečeným Nádherným z Pernštejna přivdala do Čech, avšak šťastná zde nebyla. Jako svatební dar dostala od své matky vzácnou voskovou sošku – dnešní Pražské Jezulátko. Později ji věnovala své dceři Polyxeně, která byla významnou postavou své doby. Maria porodila 21 dětí, ale bohužel 13 z nich v dětském věku zemřelo. Nešťastná Maria nosila až do své smrti černý smuteční šat, čímž si vysloužila přízvisko Černá paní. Byla katoličkou a vyhledávala klid a ústraní plumlovského hradu. Vypráví se, že její duch stále bloudí po Plumlově a hledá hradní kapli, do níž se chodívala ke svaté sošce modlit za své zemřelé děti. Jiná pověst praví, že ode dne její smrti přijíždí Maria za chmurných nocí ve svém kočáře taženým šestispřežím jejích klisen na nádvoří zámku. Ona vystoupí a hledá hrad, jenž tam kdysi stával. My ale víme, že jej již nikdy nenalezne. Maria tedy opět nasedá do kočáru a odjíždí do nedalekého Tovačova, kde na hřbitově hledá hroby svých dětí,“ prozradila nám Nela Kučerová a poslala nám i portrét zmíněné šlechtičny.

Při identifikaci sochy coby Hanačky nás v redakci mimo jiné zmátlo okruží, které v 15. a 16. století nosily šlechtičny běžně kolem krku a které nápadně připomíná mladší hanácký krajkovaný krézl.

Že se skutečně jedná o omyl, nám potvrdili i lidé z plumlovského zastupitelstva. „Vy jste napsali, že je to Hanačka? Tak splést se člověk může, ostatně už jsem od někoho slyšela, že je to paní starostka,“ reagovala s humorem sobě vlastním zastupitelka Jana Zelená, která upozornila, že na základní obrysy příběhu nešťastné Španělky bude u Podhradského rybníka upozorňovat i umístěná cedulka.