Hodně náročné měsíce čekají v nejbližší době prostějovské tenisty, kteří zkraje roku v řadě případů vylepšují svá kariérní maxima. Podle šéftrenéra TK Agrofert Jaroslava Navrátila (na snímku) mají vesměs dobře nakročeno do velkého světového kolotoče, potřebují ale předchozí výsledky potvrdit a v lepším případě si vytvořit bodový polštář pro případ možného poklesu výkonnosti v průběhu sezony. „Je třeba, aby počítali s každou variantou. Musí si hlídat žebříčkové postavení, které je důležité z pohledu nasazování do turnajů,“ říká Navrátil, který pečlivě sleduje výsledky Jiřího Veselého, Jiřího Lehečky, Zdeňka Koláře, Víta Kopřivy či Dalibora Svrčiny.
* Máme za sebou první čtvrtletí nové sezony. Jaké, podle vás, z pohledu českých, resp. prostějovských tenistů bylo?
„Opravdu hodně dobré. Po vypadnutí ze stovky se mezi elitu rychle vrátil Jiří Veselý. Jirka Lehečka si zahrál grandslam v Austrálii a zazářil především na turnaji v Rotterdamu a dostal se mezi nejlepší stovku. Po návratu na kurty po zdravotních problémech se turnaj od turnaje lepší Dalibor Svrčina. Blýská se na lepší časy, vše nasvědčuje tomu, že se mužský tenis zase dere nahoru.“
* Zastavme se u jednotlivých reprezentantů prostějovského klubu. Českou jedničkou je opět Jiří Veselý. Může se vrátit do světové padesátky?
„Za mě na to má. Tím co umí, do padesátky patří. V Dubaji, kde porazil i Novaka Djokoviče, to ukázal. Loňský rok se mu nepovedl. Byl několikrát zranění, měl problémy s návratem po covidu. Chybělo mu sebevědomí a to byl možná největší problém. Ale dokázal se zvednout, sám si ukázal, že může hrát s nejlepšími. V nejbližší době neobhajuje téměř žádné body, toho je třeba využít a posunout se co nejvýše. Padesátka je reálnou metou. Jirka má osmadvacet, je v nejlepších tenisových letech. Věřím, že to na turnajích ukáže a odehraje ještě několik výborných sezony.“
* Mezi elitu se probil také Jiří Lehečka. Čekal jste, že se do stoky dostane tak rychle?
„Hodně mu pomohl postup do hlavní soutěže na Australian Open kde odehrál vyrovnaný zápas s nasazeným Dimitrovem. Vyzkoušel si, že může hrát prakticky s každým, což pak potvrdil v Rotterdamu. Dostat se na pětistovce do semifinále je pecka. Takových zápasů potřebuje hrát co nejvíce. Proto je důležité, aby se ve stovce udržel a měl šanci hrát velké turnaje. Má ambice, na tréninku odvádí maximum. Má velkou šanci jít nahoru.
* Ve druhé stovce se pohybují Zdeněk Kolář a Vít Kopřiva. Jak hodnotíte jejich vstup do sezony?
„Vítek Kopřiva sice neprošel z kvalifikace na prvním grandslamu, pak ale uhrál kolo v Puné na turnaji ATP a byl ve čtvrtfinále challengeru v Santiagu. Pořád se posunuje. Zdeněk měl menší krizi a několikrát prohrál na turnajích hned první zápas. Je ale extrémně pracovitý, tu sérii zlomí. U obou kluků platí, že se nejlépe cítí na antuce a právě tato část sezony začíná. Myslím, že to potvrdí.“
* Po zdravotních problémech se vrátil Dalibor Svrčina a téměř okamžitě začal vyhrávat a vylepšil si své dosavadní žebříčkové postavení. Co říkáte na jeho výkony?
„Vrátil se po důkladné přípravě. Se svým trenérem hodně vylepšili forhend, to je vidět na první pohled. Výsledky tomu odpovídají. Je skvělé, že je Dalibor zpátky, protože měl dlouho smůlu. Dva roky měl problémy s nohou, poslední sezonu musel předčasně ukončit. Teď ukazuje, že je to kvalitní hráč. Posunul se na příčky, které zajišťují účast v grandslamových kvalifikacích. Jen tak dál.“
* Díky posunům na žebříčku řada hráčů řeší, jestli mají hrát kvalifikace na lépe bodované turnaje ATP nebo hrát hlavní soutěže na challengerech. Čemu by měli dát přednost?
„Osobně jsem pro kombinovanou volbu. Když hráč třikrát po sobě vypadne v kvalifikaci turnaje ATP, nic mu to nepřinese. Na druhou stranu se nedají hrát stále challengery, kde už jsou kluci dobře zapsaní a nikoho nemůžou překvapit. Chtějí uspět a proto nemůžou zůstat v této kategorii. Optimální je střídat obě tůry. Jedna kvalifikace, jeden challenger, kde je přece jen větší šance, že si zahrají více zápasů v řadě. Díky tomu zůstávají v herním rytmu, což je hodně důležité. Dát dohromady plán turnajů vážně není snadné, je to však první předpoklad, aby byla sezona úspěšná.“
* Na challengerech získá hráč za postup do semifinále téměř stejné body, jako když na turnaji ATP přejde přes první kolo. Není proto lepší cesta nahoru přes kvalifikace?
„Jen pokud budete pravidelně kvalifikace vyhrávat a pak nevypadnete hned na začátku hlavní části soutěže. To ale nebývá pravidlem. Může se pak rychle stát, že hráč několikrát skončí v kvaldě, zatím co jeho soupeři uspějí na challengerech a v žebříčku jej přeskočí. Za šance na postup je najednou pád třeba o desítky příček. Kombinace turnajů je výhodnější, protože riziko propadu snižuje.“
* Naplno startuje antuková část sezony. Tenisty čekají hodně náročné týdny Jsou na toto období připraveni?
„V únoru se ještě hrálo v halách a tolik turnajů nebylo. Proto se kluci hodně věnovali přípravě. Trénovali, aby nápor příštích měsíců zvládli. Přichází období, kdy se každý týden bude konat hodně akcí. Mají šanci ukázat, jak na tom jsou a pořádně si zahrát. Všichni se na to těší.“
* Budou mít v programu vůbec čas na regeneraci?
„Spíše se změní jejich denní program. Bude se méně trénovat, protože zápasů bude docela hodně. Vidím to tak, že absolvují tři nebo čtyři turnaje v řadě a pak přijedou domů na týden dobít baterky a potrénovat. V následujících měsících půjde příprava trochu stranou. Každý musí jet na doraz a vymačkat z turnajů, co půjde.“
* Využít skutečnost, že většinou neobhajují velký počet bodů z minulého roku?
„Přesně tak. Nějaké obhajoby tam pochopitelně jsou. Zdeněk Kolář loni třeba vyhrál challenger v Oeiras, v červnu byl v semifinále v Prostějově. Vítek Kopřiva byl zase v semifinále v Římě. Ale obecně z pohledu obhajob nečeká prostějovské hráče nějaké extrémně těžké období. Věřím, že to využijí a své postavení na žebříčku si vylepší. Šanci mají velkou.“
* Národní tým čeká po porážce v Argentině daviscupová baráž. Nemrzí vás, že se český tým, po vyřazení Ruska a Běloruska z týmových soutěží, přece jen nedostal do finálového turnaje?
„Skončili jsme první pod čarou. S tím se nedá nic dělat, nemá smysl o tom přemýšlet. Musíme se snažit, abychom se do finálového turnaje dostali vlastním přičiněním. Nejlépe hned příští rok.“
* Los rozhodl o tom, že poletíte do Izraele. Co říkáte na kvalitu soupeře?
„Mohlo to dopadnout hůř. Nejde jen o hráčskou kvalitu jednotlivých výběrů. Mohli jsme třeba dostat Peru a hrát na jeho půdě. To by nebylo nic příjemného v důsledku velké vzdálenosti. To samé by platilo třeba u Pákistánu. Izrael je po všech stránkách slušný soupeř. Rozhodně máme na vítězství.“
* Měl jste osobně jiné přání?
„Jedno bych měl. Už tři roky jsme nehráli doma! Mladí kluci, kteří se v posledních letech posunuli do národního týmu, ještě neměli možnost zažít, jaké je to hrát před našimi fanoušky. Nezískali příležitost užít si tu atmosféru, kdy hrajete před svými příbuznými a plnou halou českých fanoušků. Jste sice pod tlakem, ale je to hodně příjemné. Zase to nevyšlo, bohužel...“
* Třeba to vyjde v příštím roce po úspěšné baráži a tým si v kvalifikaci vybojuje postup do finálového turnaje. To by se vám nelíbilo?
„To není špatný scénář, jen je zatím předčasný. (úsměv) Ale jak říkáte, třeba to vyjde. Klidně bych bral i silného protivníka. Náš tým by si zasloužil mít v zádech zase jednou plné tribuny, které by nás hnaly za úspěchem.“
* Nemrzí vás, že se český tým, po vyřazení Ruska a Běloruska z týmových soutěží, přece jen nedostal do finálového turnaje?
„Skončili jsme první pod čarou. S tím se nedá nic dělat, nemá smysl o tom přemýšlet. Musíme se snažit, abychom se do finálového turnaje dostali vlastním přičiněním. Nejlépe hned příští rok.“
JAROSLAV NAVRÁTIL
* narozen 24. července 1957 v Přerově
* bývalý československý profesionální tenista, v současnosti tenisový trenér a od roku 2012 nehrající kapitán daviscupového výběru ČR
* největších úspěchů své hráčské kariéry dosáhl ve čtyřhře, v níž vyhrál dva turnaje
* na žebříčku ATP ve čtyřhře byl nejvýše klasifikován v prosinci 1987 na 31. místě, ve dvouhře pak v srpnu téhož roku na 64. místě
* v letech 1986 a 1987 se probojoval do čtvrtfinále mužské čtyřhry na French Open
* v roce 1983 byl členem československého daviscupového družstva a v prvním kole Světové skupiny odehrál jednu vítěznou dvouhru proti paraguayeskému hráči Caballerovi
* na finančních prémiích vydělal 216 482 dolarů.
* osm let trénoval českou jedničku Tomáše Berdycha, s nímž dosáhl řady úspěchů včetně wimbledonského finále a čtvrtého místa v žebříčku ATP Tour
* v pozici nehrajícího kapitána přivedl český národní tým k vítězství v Davis Cupu v letech 2012 a 2013 a do finále v roce 2009
zajímavost: je šéftrenérem TK Agrofert Prostějov, mezi jeho svěřence aktuálně patří tenisté Jiří Veselý, Jiří Lehečka a Dalibor Svrčina