Ve funkci prvního muže Prostějova je již pátým rokem, tedy druhé volební období. Primátor František Jura (na snímku) je zodpovědný mi o mnoho dalšího i za ekonomické hospodaření města a tak je logické, že většina otázek exkluzivního interview směřovala k finančním záležitostem a možnostem města s necelou padesátkou tisíc obyvatel.

Lídr hnutí ANO 2011 v Prostějově kromě jiného prozradil, že v průběhu energetické krize magistrát velice správně zareagoval na vývoj cen energií a ušetřil tak zhruba 70 milionů korun na provozních výdajích. Řeč se stočila i na celkové výsledky hospodaření města, naplánované investice i na vztahy mezi koalicí a opozicí v rámci prostějovského zastupitelstva.

* Celá Evropa má za sebou velmi těžké období, kdy například energetická krize a inflace postihly samozřejmě i naše město. Jak se podle vás Prostějov vyrovnal s těžkostmi této doby?

„Doba je opravdu mimořádně složitá. Sotva skončilo covidové období, musíme se vyrovnávat s následky probíhající války na Ukrajině a hospodářskými problémy. Nicméně naši občané nám ve volbách dali důvěru právě proto, že jsme v předcházejících letech problémy zvládli. Proto je nemůžeme zklamat. S kolegy děláme maximum pro to, aby se nám ve městě žilo dobře. K tomu patří uvážlivé hospodaření samosprávy i připravenost podat pomocnou ruku těm nejpotřebnějším, což mohou být jak občané, tak třeba i organizace působící na území města.“

* Ovlivnila energetická krize s inflací nějak negativně rozpočet města Prostějova?

„Prudký růst ceny energií se samozřejmě nevyhnul nikomu a město Prostějov v tomto není výjimkou. Ale díky našemu zodpovědnému přístupu se podařilo dosáhnout maxima možného. Samospráva tak například za elektřinu pro všechny městské budovy v Prostějově zaplatí asi o třicet milionů korun více než v předcházejících letech. V jednu chvíli byly ovšem ceny takové, že nám hrozil nárůst o sto milionů, což už by byla pro rozpočet velká rána! Ale my jsme se neunáhlili, počkali jsme na vhodnou chvíli, kdy stát ceny zastropoval, a pak jsme je zafixovali. Považuji to za mimořádně vydařené řešení složité situace. Asi nás za to nikdo nepochválí, protože jsme se s tím nikde příliš nechlubili, ale ušetřili jsme takto městu asi sedmdesát milionů korun na provozních výdajích, které můžeme dát například na investice.“ (pousměje se) Velkou zásluhu na tomto skvělém výsledku má tým zaměstnanců našeho magistrátu, zejména pak Kateřina Vosičková pracující jako energetik města.“

* Co se podle vás v Prostějově během prvního pololetí tohoto roku nejvíce povedlo a na co jste nejvíce hrdý?

„Už druhé volební období kladu mimořádně velký důraz na vzdělání, ve kterém vidím klíč k budoucnosti našeho města. A proto mám velkou radost, že se nám letos podařilo získat velkou dotaci na modernizaci učeben základní školy v Palackého ulici. Žáci budou díky tomu pracovat s moderní technikou a připravovat se na svět, který se nám mění doslova před očima. Bude to stát celkem třiadvacet milionů korun, ale pětaosmdesát procent nákladů pokryje evropská dotace. Jsme také na dobré cestě získat příští rok ještě padesát milionů korun na modernizaci učeben pro další čtyři základní školy. Projekty počítají i s vybavením pro praktické vyučování. Tyto dvě dotace jsou zásadním vkladem pro modernizaci výuky prostějovských dětí a já věřím, že se to na kvalitě jejich vzdělání v dobrém smyslu slova projeví.“

* Na kterém místě naopak Prostějov takzvaně tlačí bota?

„Čeká nás komplexní řešení dopravy. Od parkování přes místní komunikace a cyklostezky až po výpadovky z města. Jedním příkladem za všechny je takzvaný severozápadní kvadrant, tedy komunikace navazující na nedávno dokončený severní obchvat města. Druhým pak chybějící nájezd na dálnici u Brněnské ulice ve směru na Olomouc, který bude zanedlouho potřebovat i integrovaný záchranný systém, konkrétně hasiči a zdravotnická záchranná služba. Největší investice do dopravní infrastruktury nejsou v rukou města, tyto komunikace patří kraji a státu. Ale město tyto věci dlouhodobě podporuje jako iniciátor a v rámci našich možností se snažíme maximálně pomáhat.“

* Bude mít Prostějov v blízké budoucnosti finanční prostředky na velké stavební investice, konkrétně například na rekonstrukci Společenského domu, rekonstrukci fotbalového hřiště či výstavbu plaveckého bazénu?

„Město dlouhodobě hospodaří velmi dobře, nemáme žádné dluhy a na účtech se nám podařilo shromáždit čtyři sta milionů korun. Za ty se nám samozřejmě nemůže podařit postavit a zrekonstruovat vše potřebné, je to ovšem dobrý základ. A k tomu dobrému základu patří i zdravé finance města, díky nimž budeme důvěryhodným partnerem pro jakoukoliv banku. Já osobně navíc prosazuji myšlenku sdružování financí. K velkým investičním akcím je vždy lepší mít více zdrojů peněz například v podobě evropských, státních a krajských dotací. Například Společenský dům je při avizovaných nákladech téměř nemožné zásadně zmodernizovat bez velké dotace. Tím se samozřejmě nezříkáme nutnosti dělat průběžné opravy a řešit největší problémy, na komplexní řešení celé budovy ale potřebujeme partnera, nejlépe stát s dostatečně robustním dotačním titulem.“

* Co vy osobně byste chtěl ještě v tomto roce prosadit v rámci možností našeho města?

„Za velkou prioritu považuji vykročení k novému plaveckému bazénu. Město jej skutečně potřebuje a občané si jej zaslouží. V těchto týdnech finišujeme s přípravnou etapou a rozhodujeme o definitivním zadání. Z relevantních podkladů nám vychází jako nejlepší řešení pětadvacetimetrový bazén s osmi drahami. Pokud se nestane něco mimořádného, brzy vybereme externího administrátora. Jeho úkolem pak bude najít projektanta a později také zhotovitele stavby. Věřím, že už brzy budeme moci celé zadání představit veřejnosti.“

* Zlepšily se oproti minulým obdobím vztahy a komunikace mezi radniční koalicí a opozicí? Zaznamenal jste nějaké pokroky?

„Tyto věci vždy záleží na konkrétních lidech a nedají se shrnout do jednoho slova. Je to jako v životě. S některými kolegy z opozice nacházíme společnou řeč. Nemusíme se vždy na všem shodnout, to je normální, ale umíme spolu komunikovat. Přesto zůstává pár lidí, kteří se s námi na rozvoji našeho města podílet nechtějí. Vidíme, že cílem je vyslovit na zastupitelstvu co možná nejjízlivější poznámku, říct na adresu někoho z koalice co nejostřejší vyjádření, napsat co nejjedovatější příspěvek do Prostějovských Radničních listů. S tím nic nenaděláme. Je na občanech, aby zvážili, kdo pro město pracuje a kdo se nechává zvolit jen pro osobní ambice. Bohužel takto část hlasů našich obyvatel propadá, protože jejich zástupci neumí s ostatními komunikovat.“

* Zastupitelstvo v úterý schválilo dotaci na rekonstrukci fotbalového stadionu Za Místním nádražím. Máte z toho radost a potřebuje Prostějov skutečně kvalitnější fotbalové zázemí?

„V Prostějově se hraje profesionální fotbalová soutěž, ovšem náš areál SCM Za Místním nádražím tomu tak docela neodpovídá. Leckterý klub z nižší soutěže nebo hrající v menším městě má k dispozici lepší fotbalový stadion. Nejde přitom primárně o hráče, ti mají přiměřené podmínky. Fotbalová asociace ovšem požaduje, aby měla hřiště pro druhou ligu během několika let umělé osvětlení a vyhřívaný trávník, čímž zatím nedisponujeme. A nesmím zapomenout ani na diváky, kteří si zaslouží pohodlné a bezpečné tribuny odpovídající jedenadvacátého století. Proto je zásadní rekonstrukce fotbalového areálu nezbytná. Pokud jde o samotné rozhodnutí zastupitelstva, mám z něj samozřejmě radost. Jsem rád, že po významných investicích například do areálu pro lední hokej nyní můžeme zlepšit také stav fotbalového stadionu. Je to pro prostějovský sport velmi důležité.“

* Naděje, že se fotbal v Prostějově vrátí do Sportovní ulice na zrekonstruované či snad nové hřiště, tedy už definitivně padla?

„Bohužel, tamní prostory pro nás v současné době nejsou perspektivní. Všichni vědí, že bych pro ´Želízka´ udělal maximum, ale rozměry nám neumožňují umístit tam původně zamýšlený multifunkční areál, který měl kromě fotbalu sloužit také atletice. V této lokalitě by navíc byl i problém s parkováním. A samotné získání pozemků by také nebylo jednoduché, jednali jsme s majitelem několikrát a přes oboustrannou snahu se nám nedařilo najít potřebnou shodu na majetkoprávním řešení.“

* Jak se díváte na aktivitu občanů Prostějova, kteří se již podruhé zapojili do participativního rozpočtu?

„Především bych jim chtěl všem poděkovat. Jak autoři nápadů, tak i hlasující občané posouvají prostějovský veřejný prostor dopředu. Mám z toho velkou radost a věřím, že v příštích letech takto najdeme další zajímavé prostory pro naše město. Mrzí mě, že se malá část opozice v úplném závěru celého procesu pokusila vítězný projekt torpédovat. Je to výraz absolutní neúcty k hlasům našich občanů.“

* Je město Prostějov i nadále připraveno podporovat živnostníky a další podnikatelskou sféru během současné tíživé ekonomické situace?

„Podmínky pro podnikání jsou v Prostějově dlouhodobě výborné, což dokazuje pravidelné hodnocení v anketě Město pro byznys. Pokud jde o současnou ekonomickou krizi a naše opatření proti ní, v těchto týdnech končí registrace našich osamělých seniorů do systému Corrency. Ten jim umožní nakupovat zboží a služby do určitě výše za poloviční ceny. Je to zároveň pomocná ruka pro místní živnostníky, protože právě u nich budou lidé peníze utrácet. V tomto smyslu jsme udělali maximum a nyní je na podnikatelích, aby se do systému přidali. Samozřejmě platí, že pokud by se situace zásadně začala zhoršovat, budeme hledat další formy pomoci. My tady ale pro občany včetně podnikatelů budeme vždy, a pokud se stane něco mimořádného, určitě na to zareagujeme.“

 

 

 

 

 

Speciální příloha zaměřená na ŽIVOT VE MĚSTĚ I vychází jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 12. června