První náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová (na snímku) má v své náplni mimo nakládání s majetkem města kulturu a cestovní ruch. Obojí je jejímu naturelu velmi blízké, stojí za celou řadou nejrůznějších akcí, a to od unikátního projektu Pernštejnský rok po stále oblíbenější komunitní sázení. Požádali jsme ji o shrnutí nejdůležitějších akcí týkajících se nejen uplynulého, ale i letošního roku.

* Díky vašemu prvotnímu nápadu byl loňský rok v Prostějově ve znamení oslav rodu Pernštejnů. Za tuto kulturní akci obdrželo město i významnou cenu. Můžete přiblížit její průběh?

„V loňském roce to bylo 500 let od chvíle, kdy rod Pernštejnů položil základní kámen svého tehdejšího zámku. Při té příležitosti jsme připravili ve spolupráci s různými organizacemi působícími ve městě po celý rok bohatý program, který začínal výstavou Pernštejnské ženy a Evropa. V době od března do konce listopadu se konaly historické oslavy, přednášky, soutěže, módní přehlídky i komentované prohlídky. Jsem přesvědčena, že ze široké nabídky si vybral opravdu každý, čemuž nasvědčují i reakce veřejnosti. Za oslavy jsme získali Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury, čehož si nesmírně vážím. Můj dík ještě jednou patří všem organizacím ať již zřizovaných městem, krajem, či státem, které se na celoročních akcích podílely.“

* Podporujete i návrat k tradicím, třeba každoroční masopust. Těší vás, že se ujalo vynášení Smrtky?

„Masopust si užíváme již několik let, vždy za velkého zájmu obyvatel města. Kdo by se nepodíval na průvod maškar, neochutnal zabijačkové speciality, nevyslechl vyprávění řezníka Krkovičky a domů si neodnesl polévku za kačku? Takových lidí je podle mého málo, vždy se jich sejdou stovky.

Chtěli jsme tradici vynášení Smrtky obnovit již v roce 2020, ale z důvodu pandemie covid-19 musela být o dva roky odložena. Poprvé se tak konala v loňském roce, a to v režii folklórního souboru Mánes. I letos průvod dětí zamířil z náměstí T. G. Masaryka do Kolářových sadů, kde Morana skončila v mlýnském náhonu. Utopená Smrtka, kterou vyrobila vybraná škola, oficiálně přivítala jarní čas. Ostatní školy si vyrobily a v průvodu nesly menší ‚májíčky‘ jako symboly přicházejícího jara. Nechyběla ani společná říkanka o utopení Smrtky. I v této tradici budeme pokračovat, přináší nám do životů kouzlo minulosti.“

* Ve vaší gesci je i Prostějovské léto. Co nabídne v této sezóně?

„Prostějovské léto začalo ve čtvrtek osmého června vystoupením mladých tanečníků z nejrůznějších tanečních skupin a souborů z našeho města. Byl to úžasný zážitek! Pokračovat bude celé prázdniny a zapojí se do něj Ekocentrum Iris, městská knihovna i zámek. Z koncertů mohu zmínit například vystoupení Pekaře, skupin Kabát Revival či Jelen. Opravdovou chuťovkou bude již tradiční srpnová módní přehlídka, která se uskuteční na hlavním náměstí. Účastní se jí prostějovské firmy i studenti SŠDaM a já se na ni jako každý rok moc těším. Třeba si opět vyzkouším roli modelky.“ (smích)

* V minulém týdnu se v Prostějově konala jedna velmi významná kulturní akce. Můžete ji připomenout?

„Byl to samozřejmě Wolkrův Prostějov, 66. celostátní přehlídka uměleckého přednesu a divadel poezie, která se konala od třináctého do sedmnáctého června. Věřím, že jsme si přehlídku, která byla přístupná pro všechny, užili a patřičně si vychutnali výkony mladých umělců. Prostějov byl opět plný poezie a umění, na každý z večerů byl připraven bohatý kulturní program, co se divadel týče, ale i hudební představení, která se odehrávala na zahrádce Národního domu.“

* Jste, i když na to rozhodně nevypadáte, milovník dobrého jídla. Proto už dlouhé roky pořádáte v režii Okrašlovacího spolku Prostějov, jehož jste předsedkyní, oblíbený Restaurant Day. Přede dvěma lety k tomu přibyl festival jídla pořádaný městem. Bude i letos?

„Samozřejmě bude, už je de facto za rohem. Koná se o nadcházejícím víkendu 23. a 24. června v prostějovských restauracích, kavárnách a vinárnách již po třetí a jmenuje se ProstěJOV! Festival dobrého jídla. Jde o festival, který spojuje dobré jídlo s kulturními vystoupeními prostějovských umělců. Těším se, že se opět potkám v ulicích se spoustou lidí a budeme si vyměňovat zkušenosti s ochutnanými jídly. Festival je mimochodem nominován na Cenu Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu. Soutěží v kategorii Gurmánský zážitek, takže mu nezapomeňme dát hlas!“

* Touto otázkou si odskočíme do jiné sféry vaší působnosti. Jak vznikl nápad komunitního sázení?

„Tato iniciativa mě napadla mimo jiné i proto, že se mě často rodiče při vítání občánků ptají, zda je možno za jejich dítko někde v Prostějově vysadit strom. Realizovat se ji povedlo v roce 2021, kdy jsme osazovali lokalitu vrahovického ‚cviklu‘. Od té doby se sázelo již čtyřikrát, v ulici Ječná, u cyklostezky na Bedihošť, u Sportcentra DDM a kolem hřbitova v Krasicích. Další komunitní sázení bude dále probíhat na podzim ve Vrahovicích, u soutoku Romže a Hloučely a opět podél Ječné, kde se nám podařilo vykoupit další pás pozemků. Vykoupili jsme i pozemky, na kterých budeme moci realizovat další výsadbu, která posílí zelený pás kolem města.“

* Jsme u zeleně, můžete zhodnotit Víkend otevřených zahrad, kterého se Prostějov účastnil poprvé?

„Jsem velice ráda, že jsme veřejnosti mohli ‚otevřít‘ Spitznerovy sady a Botanickou zahradu Petra Albrechta. Uvozovky jsem zvolila záměrně, jsou běžně přístupné, ale nám se povedlo do role průvodce nominovat Libora Marčana. Vědomosti, které má o zeleni v našem městě, si zaslouží nejen obdiv, ale hlavně sdílení s veřejností. Ohlasy mám ze všech stran velmi kladné a doufám, že se průvodcovství ujme i v příštím roce.“

 

 

 

Speciální příloha zaměřená na ŽIVOT VE MĚSTĚ I vychází jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 12. června