Hudební uskupení Tomáš Kočko & Orchestr je jednou z největších stálic mezinárodního hudebního festivalu Keltská noc Plumlov. Držitelé pěti nominací a dvou Cen Anděl v kategorii deska roku World Music mají svoji hudbu pevně ukotvenou v moravské tradici, okořeněnou folkem, rockem i metalovými riffy. A jejich vystoupení na Keltské noci patří každoročně k těm nejočekávanějším pro jeho skvělou atmosféru, dynamický náboj a jiskření, které se šíří mezi hudebníky a posluchači hned od zaznění prvních tónů jejich první skladby. Sám Tomáš Kočko (na snímku) má ke Keltské noci velmi osobní vztah.

* Mezinárodní hudební festival Keltská noc letos slaví 20. narozeniny. „Tomáš Kočko & Orchestr“ je s Keltskou nocí už od prvopočátku. Jak dnes vzpomínáte na její začátky a jak ji vnímáte dnes?

„Je obdivuhodné, jak během dvaceti let vyrostla Keltská noc z dvojkoncertu dánské kapely a moravské kapely v respektovaný a oblíbený mezinárodní festival, který si ale stále zachoval milou a domáckou atmosféru! Samozřejmě tím, že jsem s Keltskou nocí od začátku její existence, mám k ní jiný vztah než k jiným festivalům. Jistě tedy budu během našeho povídání neobjektivní, ale odpusťte Moravákovi, cloumají mnou emoce! Furt!“ (smích)

* Co anebo kdo vás vlastně přivedl do Plumlova na váš první ročník Keltské noci?

„Srdce a duše Keltské noci Tomáš Somr mi takhle jednou zavolal, že chystá na Hané koncert svých dánských přátel a na naši kapelu dostal tip, jestli bychom si nechtěli zahrát. My jsme chtěli, a tak se hrálo. Myslím, že to ještě nebyl Plumlov. Hrálo se snad někde v dřevěné budce v Mostkovicích? Keltská noc se totiž různě stěhovala, než zakotvila u Žraloka v Plumlově. A tam nejspíš nastal ten zlom. Z akce se stal velký festival s několikadenním programem a špičkovým zvukem.“

* Jelikož se jedná o jubilejní ročník festivalu, plánujete nějaké překvapení pro diváky?

„Chystáme! A nepovíme…“ (úsměv)

* Vaše poslední album ONA zaznamenalo velký ohlas nejen u nás, ale i v zahraničí. Co dalšího pro nás připravujete, na co se můžeme těšit?

„Z ´cédéčka´ ONA máme velkou radost. Vzniklo v covidové beznaději a velkou oporou nám byli fanoušci, kteří si ho vlastně předplatili. Peněz se v crowdfundingové kampani vybralo tolik, že zbylo i na zpěvník. Samozřejmě ho přivezeme na Keltskou noc spolu s našimi deskami, tričky, javorovými flashkami, kapelními víny a vůbec s celým naším merchem. V zahraničí se ONA zalíbila natolik, že o ni projevil zájem německý vydavatel a chtěl vydat německou mutaci. Nabízel ale pro nás nevýhodnou smlouvu, tak jsme ze spolupráce couvli. Minulý rok před Kračúnem (pohanským předchůdcem Vánoc - pozn. red.) jsme natočili koncert pro ČT ART, který teď na podzim půjde do vysílání. Byl u toho i Vojenský umělecký soubor Ondráš, respektive jeho taneční složka se speciální choreografií. Tož už se nemůžu dočkat, až si to pustím!“

* Album ONA bylo možné zakoupit také na vinylových nosičích, byl o ně mezi posluchači zájem?

„Ano, v době, kdy jsme couvali ze spolupráce s německým vydavatelem, se ozval moravsko-český label Smile music a nabídl vydání CD ONA na vinylu. A tady to klaplo! Takže na festival do Plumlova dovezeme i náš první vinyl. Překvapilo mě, jak se rychle prodávají. Někteří fanoušci se dokonce nechali slyšet, že ještě gramofon nemají, ale ´elpíčko´ si kupují s plánem koupě gramofonu. A jsou i tací, co gramofon neplánují, ale naše LP ONA prostě chtějí mít!“

* V nejbližší době vás čekají koncerty také v zahraničí - Lucembursko a Francie - proč právě tam? A jak to vnímáte a jaká jsou vaše očekávání, máte-li nějaká?

„Je to jednoduché – pozvali nás, tož jedem. (smích) Měl tam být ještě koncert v německé Jeně, ale neklaplo to s termínem, tak možná na podzim. V Lucemburku už je skoro vyprodáno – skvěle zafungovali naši krajani a taky článek německého hudebního publicisty Williho Klopotka, který naši muziku ve svém aktuálním článku popsal v superlativech a nasměřoval hudbymilovné žánrové publikum do Lucemburku. Stejně jako na Lucemburk jsme zvědaví i na Paříž. Ve Francii jsme kdysi hráli na festivalu v Provence, ale Paříž? To je jiný svět! A navíc budeme hrát v jazzovém klubu. Na hlavní město jsem fakt zvědavý!“

* Vím, že jste před časem zveřejnil informaci, že hledáte houslistku – zpěvačku na dlouhodobý záskok za Libušku, povedlo se? A nečekají nás ještě nějaké další změny v obsazení?

„Kdo zná naši muziku a ví, jak Libuška zpívá, jistě tuší, že sehnat záskok není jen tak. Přihlásila se spousta skvělých - i horších - houslistek, ale s tím zpěvem je to těžší. Pak je kvantum výborných zpěvaček, ale nehrají na housle. Takže, dámy a dívky, pojďte si s námi zakoncertovat, jestli zpíváte a hrajete na housle, dejte o sobě vědět!“ (úsměv)

* A na závěr: Co byste popřál Keltské noci k letošním narozeninám a do dalších let?

„Keltská noc přeji další růst. Ten potenciál má! Zároveň jí ale přeji, aby při svém růstu zůstala tím milým a pohodovým festivalem, na který se všichni těší a který máme rádi.“

 

Tomáš KOČKO

* narodil se 4. 3. 1972 ve Frýdku-Místku

* moravský písničkář, zpěvák, skladatel, aranžér a badatel v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby

* studoval na Státní konzervatoři v Ostravě hudebně-dramatický obor

* po maturitě studoval na Janáčkově akademii múzických umění muzikálové herectví

* po promoci nastoupil na Hudební fakultu JAMU ke studiu operní režie

* samostatně režíroval operu Lazebník Sevillský a operetu Na tý louce zelený na půdě Slezského divadla Opava

* účinkoval v několika muzikálech jako například Jesus Christ Superstar či Hair

* se svým Orchestrem je držitelem dvou Cen Anděl za album roku a také první ceny z prestižního evropského festivalu folkové a etnické hudby Etnosphere 2002

* do povědomí širší veřejnosti se dostal recitálem zhudebněné poezie básníka píšícího v dialektu beskydských horalů Ladislava Nezdařila

* na televizních obrazovkách se nejvíce zviditelnil jako průvodce národními parky několika evropských zemí v pořadech „Návraty k divočině“ a „Divočina bez hranic“

* mezi jeho koníčky kromě hudby, původní moravské a slovanské umělecké tvorby, historie a religionistiky patří také příroda i cestování

zajímavost: je vášnivým turistou, často chodí podle starých map, načež si splnil i svůj sen absolvovat cestu z Ostravy do Brna pěšky