Ornament, kruh, oblouk. To a mnoho dalšího se skrývá pod staroindickým názvem mandala. Můžete ji najít jako rotundu či v architektuře kostelů. V esoterickém pojetí se jedná o stvořenou bytost s jasným cílem a posláním. Tento kruhový ornament se objevuje ve všech dobách a kulturách. Dá se říci, že ovládl svět. Nepatří konkrétně do žádné kultury ani náboženství, jedná se o nadčasový symbol jednoty a rovnováhy. O mandalách jsme si povídali s Andreou Janurovou (na snímku) z Prostějova, která se jim věnuje již od dětství.
* Můžete se nám představit?
„Jsem citlivý člověk a vnímavý k energiím okolo, který své prožitky a emoce, tak jako každý umělec, promítá do tvorby. Mě si do života přitáhly mandaly, fascinují mě jejich tvary a barvy, nekonečné možnosti jejich kombinací i svoboda bez hranic s nimi spojená. Vážím si talentu k tvoření, který jsem zdědila po mamince, možnosti kreslit i podpory rodiny, přátel a všech ostatních, kteří se na chvíli zastaví pro zklidnění mysli a ponoří svou pozornost do webové galerie s mandalami. Tam jsou též volně ke stažení některé z předtisků mandal k vybarvení.“
* Kdy jste se s mandalou setkala poprvé?
„Už v dětství. Ráda jsem tvořila a rodina mě v tomto s velkou tolerancí podporovala. Matně si ještě pamatuju, jak jsme s partou kamarádů tvořili kruhové obrazce – mandaly – pomocí plastových ozubených koleček. Tehdy jsem vůbec netušila, že mě po letech začnou opět provázet životem za zcela jiných okolností.“
* Asi jste žádnou „mandalovou školu“ nevystudovala. Jak došlo k tomu, že se jim dnes věnujete?
„Ve třiceti letech mě potkalo vyhoření v zaměstnání. Na podporu mi tenkrát kamarádka darovala zarámovanou mandalu a já jsem začala v době rekonvalescence hledat, co to vlastně mandala je a jaký má význam. Odtud už to byl jen krok ke stažení předloh mandal k vybarvení, trávení více času jen se sebou, učení se odpočívat… Vše zakončil odchod z manažerského postu v zaměstnání, které mě i přes všechny výhody ubíjelo. To byl první milník osobního rozvoje, včetně nacházení souvislostí mezi dětstvím a dospělostí, vzorců chování, které dědíme z generace na generaci, a uvědomování si, že v podvědomí najdeme všechny odpovědi, které hledáme.“
* Co k tvorbě mandal používáte?
„Předlohy s autorskými mandalami tvořím ručně. S pomocí měkké tužky, pravítka, kružítka a samozřejmě fantazie.“
* Jak mandala vzniká?
„Mandalku předkreslím tužkou, výsledek obtáhnu tenkým černým popisovačem a čáry tužkou vygumuji. Na závěr, po vybarvení pastelkami, pro zjemnění obrazu i celkové propojení barev krátkými tahy překrývám čáry, které zůstaly černé. Většinou gelovými metalickými popisovači. Po dokončení se kochám vytvořeným dílem, na řadu poté přichází focení, úprava a zveřejnění. Každá část celého procesu mi přináší energii v jiné formě a je nezaměnitelná.“
* Téma mandal je nekonečné. Vy ale nepracujete jen s obrázky, že?
„Z nakreslených mandal tvořím především šperky a drobné doplňky, těší mě, že radost spojená s jejich tvorbou je takto předávána dál. A když potkám slečnu či paní, která hrdě nosí šperky ode mě, naplňuje mě to a posiluje smysl toho, co dělám. Mezi mé výrobky patří také podtácky pod šálky či sklenice. Jejich výrobou recykluji staré CD disky.“
* Jaké novinky z vaší tvorby nám nyní můžete představit?
„Před nedávnem jsem dokončila první mandalový obraz a spojila tak vášeň pro kreslení s oblíbenými minerály. Tisk autorské mandaly Naděje na plátně čtyřicet krát čtyřicet centimetrů je ručně korálek po korálku dovyšívaný minerálními polodrahokamy a mění se v každou denní dobu tím, jak na něj právě dopadá sluníčko či světlo lampy, společně s kresbou krásně souzní a vytváří tak originální mandalový energetický zářič. Aktuálně mi pod rukama vzniká mandala ‚Příběh‘, která je silná a rozmanitá, stejně jako příběh každého z nás. Pojí se s ní otázka, jakým směrem si přeješ, ať se tvůj život ubírá dál?“
* Vím, že vaše mandaly pomáhají dětem. Kde se tak stalo?
„Velkým zážitkem pro mě byl prodej mandalové tvorby naživo i setkání s podobně naladěnými lidmi v rámci benefiční akce Dům pro Julii. Jde o výstavbu dětského lůžkového hospice, který bude v Brně na Kociánce, v areálu domova pro seniory. Zahájení stavby proběhlo symbolickým poklepáním základního kamene 19. července roku 2022 a mě těší, že tvorba od srdce může i tímto způsobem dávat smysl. Loni jsem se zapojila do mandalové soutěže a originál autorské mandaly s názvem Přijetí pomoci se stal jednou z výherních v rámci akce Mandala dětem zaměřené na pomoc dětem z dětských domovů. V tištěné podobě ji můžete najít spolu s ostatními krásnými mandalami v mandalovém kalendáři na rok 2024 Centra Mandala v Brně.“
* Kde vaše výrobky mohou lidé vidět?
„Mimo Fleru na adrese www.fler.cz/a-mandaly naleznete ukázky mé tvorby na webových stránkách www.andrea-mandaly.webnode.cz, na Facebooku pak pod názvem @Andreamandaly.“