K tenisovému mistrovství světa neodmyslitelně patří Petra Černošková (na snímku), která byla po čtyřiadvacáté šéfkou šampionátu. A na ten letošní určitě jen tak nezapomene. „Dlouho nás hodně trápilo počasí, i tak se podařilo vše zvládnout. A na konci jsme slavili dvě zlata. To si budu navždy pamatovat, byl to neuvěřitelný týden,“ dojímala se bezprostředně po ukončení závěrečného ceremoniálu šéfka prostějovských tenisových projektů. V hlavě už má další akci, na kterých se svým týmem již usilovně pracuje.

* Finálovému turnaji World Junior Tennis Final šéfujete už čtyřiadvacet let. Není to už přece jen stereotyp?

„To bych neřekla. (pousměje se) Pokaždé přijedou jiní hráči, takže každé mistrovství je nové. Opakovaně přijíždějí někteří kapitáni. Někdy si dvakrát zahrají někteří jednotlivci. Před několika lety třeba Brenda Fruhvirtová, která poprvé hrála už ve dvanácti. Ale většinou přijedou jen jednou. Stejné jsou akorát pravidla ITF. Ty se musí striktně dodržovat.“

* Pozorujete, jak se za ty roky změnil mládežnický tenis?

„Tenis se mění obecně, všechno je vyvíjí. Mládež je dnes jiná, stejně jako celý svět. Když tady byl před lety Rafael Nadal, největší zábavou bylo házení jogurtů z okna. (smích) Dnes je to odlišné. Mění se třeba i hráčská párty na přehradě. Jednou tancovali, pak hráli hry, jeden rok se nebavili a koukali jen do mobilů. Musím říct, že letos byli skvělí. Fotili se u přehrady při zapadajícím slunci, užívali si kamarádství, a přitom byli spořádaní a nedělali žádné blbosti. Sešla se fakt parádní skupina.“

* Vedle mistrovství světa jste také ředitelkou mužského challengeru. Dají se tyto dvě akce nějak porovnat?

„Předně jsem ráda, že se můžu na obou podílet. Každá je jiná, už formátem. Na žákovském mistrovství jsou hráči v Prostějově celý týden. U mužů to třeba největší hvězda přijede v pondělí, pak vypadne a ve středu je pryč. Hráčů ubývá, na šampionátu jsou naopak tady celý týden. A ještě jedna věc, zatímco mladí jsou uvolněnější, u mužů už je vše maximálně profesionální.“ (úsměv)

* Jaká je světová prestiž mistrovství družstev do 14 let?

„Velká a stále roste. Především díky tomu, že v této kategorii startují ti nejlepší. Proto byl u nás Djokovič, Nadal, Alcaraz nebo Šwiateková. To už na šampionátech šestnáctiletých nevidíte. Ti nejlepší už začínají hrát seniorské turnaje a ty mládežnické jsou na vedlejší koleji.“

* Co jste říkala na počasí, které především zpočátku turnaji nepřálo?

„Letos nás hodně potrápilo. Tak dlouho v Prostějově v kuse nepršelo snad padesát let! (povzdechne si) Špatné počasí ovšem bylo v celé Evropě. Dvaadvacet ročníků nám přálo, jednou to přijít muselo. Přívalové deště udělaly z kurtů bazény, pro týmy to bylo náročné. Museli stále přemýšlet, jak se nachystat na zápasy, kdy se najíst, jak udržet koncentraci. Pro všechny to bylo složité. I pro organizátory. Museli jsme být stále ve střehu, rozhodčí i sběrači. Nebyla to žádná legrace. Naštěstí se nám dařilo vždy po dešti kurty rychle dostat do kondice. Nakonec se ale dohrálo úplně všechno, to je skvělé.“

* Stejně jako konečný výsledek českých výběrů. Co říkáte na dvě zlata?

„Vždy říkám, že každá medaile z mistrovství je velký úspěch. Znamená to dostat se do semifinále, a pak ještě vyhrát jeden zápas. To je v této konkurenci těžké. A když z toho vyjdou dva titulu, je to úžasné. Unikát, který se zase dlouho nestane!“

* V příštím roce budete mistrovství pořádat po pětadvacáté. Zřejmě naposledy. Už o tom přemýšlíte?

„Bylo nám řečeno, že to bude poslední šampionát v Prostějově. Ale to už jsme v minulosti slyšeli třikrát. (úsměv) Z naší strany bude zájem pořádat tento podnik i nadále, rozumím ale tomu, že vedení ITF bude třeba chtít po dlouhých letech změnu. Uvidíme, jak všechno dopadne.“

* Umíte si představit, že jednou přijde okamžik, kdy na začátku srpna týmy do Prostějova nedorazí?

„Místo toho přijde nostalgie... Pětadvacet let je přece jen kus života. Ale takový je život. Když nebude mistrovství světa, budeme se snažit pořádat jinou akci. Vzpomínky zůstanou a přijdou nové výzvy. Tak to chodí.“ (pousměje se)

* Pojďme trochu víc do klubu. Jak vnímáte dosavadní průběh sezóny z pohledu prostějovských tenistů?

„Osobně si myslím, že je hodně povedená. Ve velkém progresu pokračuje Jiří Lehečka, který se už dostal do čtvrté světové desítky. Jeho výsledky naznačují, že určitě není na svém maximu. A to už postoupil do čtvrtfinále v Austrálii a osmifinále ve Wimbledonu. Radost nám dělá Jakub Menšík. Žebříčkem se dere nahoru až překvapivě rychle a to, co předvedl na US Open, když se z kvalifikace dostal až do třetího kola, je fantazie. Dalibor Svrčina vyhrál UniCredit Czech Open, to byl výrazný úspěch. Daří se nám na všech frontách, třeba mladší žáci vyhráli mistrovství republiky družstev. Je to prostě další úspěšná sezóna“.

* Po pauze se začínají prosazovat také tenistky. Souhlasíte?

„V poslední době nás hodně potěšila Kristýna Tomajková. Nejdříve vítězstvím na Pardubické juniorce a před pár dny navíc vyhrála domácí šampionát. Máme radost, že se prosazuje. A není jediná. Třeba Anna Sisková je v deblu těsně před postupem do první světové stovky, to je určitě úspěch.“

* Ve světovém měřítku se hodně ukazuje hráčky, které se dostaly mezi elitu především díky předchozímu působení v Prostějově. Sledujete jejich výsledky?

„Pochopitelně a máme radost, že v ženském tenisu jsme opravdu světovou velmocí. Těší nás, že jsme k tomu přispěli, protože většina českých hvězd se do velkého tenisu dostala právě přes Prostějov.“

* Blíží se podzim, sezóna vstupuje do závěrečné části. Znamená to, že v Prostějově bude pomalu končit?

„To vůbec ne. Tenisový kolotoč vlastně nikdy úplně nezastaví. Bude méně turnajů, o to více budeme trénovat a připravovat se na nové vrcholy. Navíc nesmíme zapomenout, že na konci roku nás čeká obhajoba extraligového titulu smíšených družstev. Je to na první pohled sice ještě docela daleko, ale už můžu říct, že se budeme opět snažit, abychom dopadli co nejlépe.“ (úsměv)

 

PETRA ČERNOŠKOVÁ

* narodila se 27. června 1970 v Prostějově

* je šéfkou prostějovských tenisových projektů pod hlavičkou marketingové společnosti TK PLUS

* už skoro čtvrtstoletí je ředitelkou turnaje UniCredit Czech Open a finálového turnaje WJTF aneb mistrovství světa družstev do 14 let

* bývalá profesionální tenistka, na okruzích WTA Tour hrála v letech 1986 až 1998

* ve své kariéře vyhrála jeden singlový (Paříž) a pět deblových turnajů, k nimž přidala jeden titul ve čtyřhře na okruhu ITF

* v letech 1986 a 1987 se stala mistryní ČSR v ženské čtyřhře

* na světovém žebříčku se dostala nejvýše na 53. místo ve dvouhře (květen 1997) a 35. ve čtyřhře (duben 1993)

* na okruhu odehrála 382 zápasů v singlu s bilancí 186 vítězství a 196 porážek, a 343 duelů v deblu s poměrem 178:165

* byla reprezentantkou ve Fed Cupu, kde odehrála 6 zápasů a později byla i nehrající kapitánkou týmu

* na grandslamu se dostala nejdále do 3. kola na French Open a US Open, na Roland Garros byla ve třetím dějství hned čtyřikrát i v deblu

* její výdělek na turnajích činil 633 808 amerických dolarů

* po skončení závodní kariéry se dala na funkcionařinu, a to nejen v Prostějově, ale působila také jako předsedkyně správní rady oddílu TK Sparta Praha

* do roku 2019 byla ředitelkou ženského turnaje WTA Prague Open, odehrávajícího se právě na dvorcích pražské Sparty

* její otec Petr byl předsedou fotbalového klubu v Prostějově a vedoucím extraligového tenisového družstva TK Agrofert Prostějov

* z manželství s bývalým hokejistou Jaromírem Píchalem má syna Davida a dceru Andreu

zajímavost: podruhé se vdala v roce 2013 za manažera a šéfa prostějovského tenisu Miroslava Černoška