Je to známá věc. Čím jste starší, tím jste pomalejší. Toto pravidlo platí i pro běh. Nicméně s postupujícím věkem v tomto případě můžete nabírat na vytrvalosti. I proto běžci na maratonských tratích mohou dosahovat nejlepších výsledků klidně až po čtyřicítce. Tomuto pravidlu se vzpírá osmačtyřicetiletý Bronislav Khýr, vítěz nedávného Sokolského běhu republiky na trati „pouhých“ 5 kilometrů.
Ten miluje kratší vzdálenosti.
* Pamatuju si, že jste úspěšně běhal půlmaratony. Je mi proto úplně jasné, že byste „desítku“ zvládl zcela bez problémů. Proč jste zvolil poloviční trať?
„Protože bych na desítce neměl šanci vyhrát. (úsměv) Její vítěz Dan Indra, který rovněž pochází z Prostějova, ale chodí na sportovní gymnázium do Ostravy, je výrazně rychlejší než já. Ostatně na Mistrovství ČR v Běchovicích skončil celkově desátý, což je senzační výsledek.“
* Kratším vzdálenostem ostatně dáváte přednost i na závodech po světě?
„Ano, pravdou je, že celkově mě baví víc. Vzhledem ke svému věku už závodím ve veteránské kategorii. Postupem času jsem zjistil, že třeba na půlmaratonu mezi veterány nemám šanci se prosadit mezi nejlepší. Ale na kratších vzdálenostech ano. A tak se zaměřuji na běhy na 800 a 1 500 metrů. Díky tomu jsem nedávno na mistrovství Evropy v Itálii skončil na osmistovce třetí a na patnáctistovce čtvrtý. A být třetí a čtvrtý v Evropě, to určitě potěší.“
* Vím, že váš pradědeček byl zakladatelem Sokola ve Vřesovicích a váš dědeček Jan Přidal se coby sokol za druhé světové války zapojil do odboje a byl vězněn v koncentráku. Jak vnímáte vy sám sokolskou myšlenku?
„Samozřejmě že jsem sokol tělem i duší. Můj velký kamarád Svaťa Karásek mě dokonce ukecal, abych začal trénovat společné vystoupení na celostátní slet, který se bude konat příští rok. Je to pro mě úplně nová zkušenost a musím přiznat, že to není vůbec nic jednoduchého. Ale už se těším, bude to opravdu velká událost.“