Novopečený ministr zdravotnictví Jan Blatný (na snímku) nastoupil do svého nového úřadu v této těžké době uplynulý čtvrtek 29. října. Po navržení předsedou vlády Andrejem Babišem jmenoval prostějovského rodáka přímo na Pražském hradě prezident České republiky Miloš Zeman. Ministr, který doposud působil jako primář dětské nemocnice Fakultní nemocnice Brno a zároveň náměstek celé FN, se vrhl do boje s epidemií koronaviru pokorně. Více o jeho nástupu do funkce si můžete přečíst na straně 28 dnešního vydání. Večerníku se však ještě těsně před uzávěrkou tohoto čísla podařilo doslova na poslední chvíli získat s padesátiletým hematologem unikátní autentický rozhovor.
* Jste rodákem z Prostějova, jak dlouho jste zde žil? A vzpomínáte na nějaké „klukoviny“?
„V Prostějově jsem se narodil a žil jen několik měsíců, ale celé dětství jsem tam jezdil za svou babičkou, která byla také lékařka. Vzpomínám na procházky po městě i kolem Hloučely. Babičku jsem měl nesmírně rád a na každou návštěvu Prostějova jsem se těšil.“
* Čím jste chtěl být jako malý kluk?
„Každý malý kluk v té době chtěl být pilot nebo kosmonaut. Tatínek byl chemik, v jeho laboratoři se mi líbilo a vždy to tam zvláštně vonělo. To mě jistě také trochu nasměrovalo k medicíně.
* Navštěvujete stále Prostějov?
„Teď už méně, ale občas tam zajedu, projdu si známá místa a zavzpomínám.“
* Jaké místo máte nejraději?
„Rád se procházím v centru a v jeho parku.“
* Kdy jste se rozhodl pro kariéru lékaře?
„Jako už trochu větší jsem si hrával s lékařskou brašnou svého dědečka, který byl kardiologem, ale zemřel dříve, než jsem se narodil. S babičkou jsem také v té době chodil na zdravotní středisko, kde pracovala. Vlastně mě ani nikdy nenapadlo, že bych mohl dělat něco jiného.“
* Jaké bylo studium na Masarykově univerzitě v Brně?
„Během studia jsem žil s rodiči už v Brně. Na studentská léta také rád vzpomínám, protože už jsem se sice věnoval studiu medicíny, ale stále ještě s nezatíženou hlavou pracovními povinnostmi a jistou dávkou volnosti.“
* Chtěl jste být od začátku studia na medicíně pediatr?
„Ano, vždy mě lákalo dětské lékařství a jsem moc rád, že se mu mohu věnovat. Nicméně se nestarám jen o děti, hematologie je široká a týká se lidí každého věku.“
* Jaké jste měl pocity, když vás premiér vlády Andrej Babiš navrhl na ministra zdravotnictví?
„Upřímně? Velmi smíšené. Na jedné straně jsem byl potěšený důvěrou a na druhé straně jsem si od první chvíle uvědomoval svou zodpovědnost. Ale jsem lékař a lékař musí umět udělat rozhodnutí i v těžké chvíli a přijmout za něj odpovědnost. No a já jsem se rozhodl. Chci pomoci a udělám pro to maximum.“
* Čtenáře jistě bude zajímat, jak vnímáte postoj občanů České republiky k dané situaci?
„Postoje jsou různé, ale to není jen u nás, to je všude ve světě. Naprosto umím pochopit ten občanský postoj, kdy se někomu nelíbí různá opatření. Ale jsme v situaci, kdy ještě není na trhu vakcína ani lék. Pokud je tedy v současnou chvíli jediným dostupným prostředkem ochrany důsledné dodržování hygienických opatření, tedy mytí si rukou, používání dezinfekce, udržování si rozestupů, omezení sociálních kontaktů, zvláště u rizikových skupin lidí, a nošení roušek, pak velmi apeluji na všechny, aby byli zodpovědní a tato opatření dodržovali. Pomáhají tím sobě i ostatním.“
* Samozřejmě jistě neřešíte jen covid. Jaké jsou vaše další povinnosti na Ministerstvu zdravotnictví?
„Ministerstvo je velmi rozsáhlý úřad s velmi rozmanitou agendou. Pravda covid nám nyní zabírá hodně času, ale i tak se věnujeme přípravě nových zákonů, financování zdravotního systému na příští rok a dalším oblastem. Denně mám mnoho schůzek se zástupci nemocnic, zdravotních pojišťoven, odborných lékařských společností a naším jediným společným cílem je posunout české zdravotnictví a péči o pacienty opět o nějaký krok dopředu.“
* Zůstáváte nadále v Brně? Chcete zůstat na pozici ministra i po koronavirové krizi?
„Rád bych podotkl, že nejsem ministrem koronaviru, ale ministrem zdravotnictví, který nyní aktivně řeší koronavirus. To je velký rozdíl. Pravdou je, že nyní věnuji ministerstvu a své práci maximum času a myslím, že v tuto chvíli to není úplně slučitelné s další prací ve Fakultní nemocnici Brno. S kolegy ale pochopitelně zůstávám v kontaktu a o svůj obor se i nadále zajímám. Snažím se udržovat i odborné kontakty na mezinárodní úrovni.“
JAN BLATNÝ
* narodil se 24. března 1970 v Prostějově
* vystudoval všeobecné lékařství na Masarykově univerzitě v Brně
* pracuje jako pedagog na MU v Brně
* má praxi v irském Dublinu, kde působil v dětské fakultní nemocnici na oddělení patologie
* od roku 2008 je primářem na oddělení dětské hematologie a biochemie ve FN Brno
* je zakládajícím členem spolku Český hematologický program, z. s.
* od 29. října 2020 je ministrem zdravotnictví
zajímavost: má tři děti a s manželkou Danou v roce 2018 podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii o odstoupení Andreje Babiše z postu předsedy vlády