Jako katastrofu, ale i jako příležitost. Současná protikoronavirová opatření lze uchopit minimálně těmito dvěma způsoby. Pro ten druhý se rozhodli v prostějovském kině Metro 70. Během nucené pauzy totiž nespí, naopak připravují se na chvíli, kdy se k plátnům vrátí natěšení diváci. Ti zejména foyer kina nepoznají... Čekají je totiž změny, které budou ve velké míře vidět hned na první pohled. Chystá se i letní sezóna s promítáním pod širým nebem hned na třech místech. Ba co víc, aktuální novinkou je radními potvrzená zahraniční cesta ředitelky. Barbora Kucsa Prágerová (na snímku) se totiž opětovně stala porotcem nejvýznamnějšího filmového festivalu na světě v Cannes ve Francii! Zatímco loni to ještě kvůli koronavirové pandemii nevyšlo, letos by se tradiční svátek konat měl. Prostě, bylo o čem povídat...
* Kino Metro 70 nyní mění svou podobu, zejména v interiéru. Jak se promění prostory a co v nich návštěvníci budou moci ocenit?
„Úplně nové budou toalety. Směřujeme k tomu, aby alespoň jeden nebo dva ze záchodů, které opravujeme, byly k dispozici divákům pro otevření, aby provoz nějak fungoval v unisexovém režimu. Lidé po příchodu do kina najdou přeuspořádané foyer, velká změna je čeká taky na místě dlouholetého bufetu.“
* Jaké bude nové využití vstupního prostoru?
„Když jsme odstranili konstrukci bufetu a dostali jsme se na původní tvar zdi a budovy, vyjevil se tam takový záliv, drobná místnost s širokým průhledem. Tam máme v úmyslu umístit náš široký pracovní stůl a chtěli bychom udělat nějaké dílny. Akorát teď zvažujeme, jak vše vyřešit s akustikou. Protože když tam pustíme bandu dětí, tak se to bude rozléhat jak na stadionu.“ (smích)
* Samo foyer ještě dozná nějakých změn oproti době, kdy ještě mohli chodit návštěvníci?
„Za novinku považujeme pořád naši kinokavárnu, byť je rok a půl stará. Mohli jsme ji mít ovšem otevřenou jen dva měsíce a kousek, takže spousta diváků ještě neměla příležitost ji využít. A rekonstrukce, která vznikla, je, myslím, tak velká, že to pořád můžeme prezentovat jako zásadní inovaci.“ (úsměv)
* V minulosti jste zmiňovala doplnění sortimentu kavárny. Co chystáte?
„Počítáme s tím, že velkou část prázdnin, budeme i jako kino trávit pod širým nebem. Třeba v podobě zahrádky, ale také promítání letních kin. Určitě tomu tedy přizpůsobíme sortiment a budeme mít zmrzlinu, nanuky či podobné výrobky, které přijdou v parném létě vhod.“
* Kino kromě promítání pořádalo spoustu akcí pro veřejnost, jako jsou různé workshopy, filmové kvízy nebo kino naslepo. Co z toho přežije koronavirus?
„Kino přežije koronavirus víceméně ve stejné podobě, v jaké jsme ho znali. Nemůžu zatím ještě říct a slíbit, že se vše vrátí do původního stavu hned v nejbližších týdnech. Ale rozhodně směřujeme k tomu, abychom zážitek, který si divák od nás z kina odnášel, o nic neochudili. Určitě budeme chystat i workshopy a oblíbené filmové kvízy. Plus k tomu přidat i něco navíc.“ (úsměv)
* Jak to aktuálně vypadá s otevřením? A co říkáte na postoj multikin, která stále nechtějí otevřít v případě zákazu jídla a pití v sále?
„Já postoji multikin svým způsobem rozumím, protože pro ně opravdu nemožnost občerstvení znamená existenční problém. Respektive jim se z ekonomického hlediska nevyplatí kino otevřít. Mají to už ověřené z předešlého uvolňování během loňského roku. Takže multikinům rozumím. My ale v této pozici nejsme. Také bychom samozřejmě ocenili otevření s možností konzumace v sále, ale není to pro nás otázka existence. My tedy určitě otevřeme i za podmínky, že nebude možná konzumace občerstvení v sále. Máme možnost, i díky vstřícnému postoji památkářů, mít rozšířenou zahrádku před kinem. Takže určitě počítáme s tím, že bude kinokavárna bude v provozu. Vše samozřejmě provozovat v souladu s vládními nařízeními tak, jak to bude možné, aby si lidé mohli občerstvení užít aspoň venku. A zároveň poběží kino, ale i letní kino a uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Podle toho budeme reagovat. Je ale pravda, že klasická kina jsou dnes v trošku jiné pozici vůči multikinům.“
* Můžete už prozradit tři místa pro letní kino? Nedávno jste říkala, že jedno si necháte jako překvapení…
„Ano, myslím si, že už to můžu prozradit, protože už jen ladíme konkrétní dramaturgii těch dní. A podařilo se nám dojednat, že uděláme zatím čtyři projekce na prostějovském velodromu. Setkali jsme se tam s velice vstřícným postojem ze strany správců areálu. Jsme domluveni tak, že na trávníku uprostřed velodromu postavíme letní kino s projekční technikou, kterou máme z velkého sálu. Což znamená, že tam budeme moci odbavovat ty nejnovější premiéry. Tak na to se moc těšíme. Tradičním místem bude letní scéna na prostějovském zámku. Máme to přes ulici a tím i vymyšlené parametry na projekci. Vypadá to tak, že tam bude probíhat hned několik projekcí každý měsíc. Chceme se ale ještě přizpůsobit plánu Prostějovského kulturního léta a začít až ke konci července. Třetí místo je už námi vyzkoušené z předloňska. Na hvězdárně budeme startovat 24. července a vše se ponese v duchu oslav šedesátin této organizace.“ (úsměv)
* Na svém posledním jednání vám radní schválili zahraniční cestu. O co půjde?
„Kino je členem organizace Europa Cinemas, která na předních evropských filmových festivalech udílí svou cenu Europa Cinemas Label. Z řad svých členů vybírá na každý festival porotce. Já jsem byla vyzvána, abych zasedla v porotě již na minulém ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes, který se kvůli pandemii bohužel vůbec neuskutečnil. Letos se však přesunul na červencový termín, zatímco pravidelně bývá už v květnu. A zatím vše nasvědčuje tomu, že se za přísných hygienických podmínek uskuteční. Už se moc těším.“
* Co bude ve francouzském Cannes vaším úkolem?
„Jsem jednou ze čtyř členů poroty a našim úkolem bude v soutěži Directors' Fortnight vybrat z deseti filmů jeden snímek, který dostane ocenění. V Cannes je několik soutěží, nejsledovanější je samozřejmě hlavní soutěž, ale Directors' Fortnight neboli ‚čtrnáct dní režisérů‘ je už dlouhá desetiletí součástí festivalu a mně je velkou ctí letos do Cannes v roli porotkyně jet. Mým hlavním úkolem tedy je zhlédnout všechny soutěžní filmy, obsáhle o nich s kolegy diskutovat, vybrat vítěze a zúčastnit se závěrečného předávacího ceremoniálu. Vedle toho má síť kin každoročně v Cannes setkání svých členů a takovou menší konferenci, takže té se budu účastnit také. Součástí festivalu je rovněž filmový trh, kde je pravidelně zastoupen Státní fond kinematografie, ale letos vzhledem k pandemii nikdo nepřijede. Což mě sice mrzí, ale chápu to.“
BARBORA KUCSA PRÁGEROVÁ
* narodila se 18. listopadu 1990 ve Šternberku
* ředitelka kina Metro 70 Prostějov
* vystudovala Slovanské gymnázium v Olomouci, ve studiích následně pokračovala na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v Ateliéru Animovaná tvorba a rovněž má za sebou Filmovou a divadelní vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci
* v minulosti byla v produkčním týmu filmového festivalu AFO
* v roce 2016 získala Cenu Akademie věd České republiky za popularizaci vědy
* ředitelkou prostějovského kina je od 1. ledna 2017
* mezi její koníčky patří četba knih, filmy, sport, aktivně se věnuje horolezectví
* za svého oblíbeného filmového tvůrce označuje Quentina Tarantina, jako ředitelka tak přivedla zpět do prostějovského kina jeho předposlední snímek Osm hrozných
* v roce 2020 měla být porotkyní na filmovém festivalu v Cannes, který se však kvůli koronavirové pandemii nekonal, vydat na něj by se měla letos od 6. do 17. července
* v květnu 2019 se po sedmiletém vztahu provdala za učitele, filozofa a historika Romana Kucsu, své dívčí jméno si ponechala
zajímavost: oba její rodiče vyučují na Univerzitě Palackého v Olomouci