V jeho pracovní gesci je starost o městský majetek, komunální služby a odpadové hospodářství. První náměstek primátora Statutárního města Prostějova Jiří Pospíšil (na snímku) navíc v těchto týdnech zastupuje kolegu náměstka pro školství a sport Jana Krchňavého, který absolvuje rekonvalescenci po operaci kyčelního kloubu. V exkluzivním rozhovoru pro speciální přílohu Život ve městě popisuje nejen aktuální novinky v Prostějově na základě svých kompetencí, ale nastiňuje rovněž mnohé plány magistrátu do budoucna. Ať se to týká například výkupů pozemků pro výsadbu jižního prstence, ekologického ničení plevele, obnovy městského majetku, či odpadového hospodářství.

* Máme za sebou první polovinu roku. Jaká podle vás byla s ohledem na život v Prostějově?

„Nouzový stav, který jsme nikdy nezažili, znatelně ovlivnil naše životy, to všichni víme. Vše se mi zdálo pomalejší, těžkopádnější. Vlastně se nám tak trochu zastavil život, ale vše jsme zvládli. Doufám, že se již brzy vše vrátí do normálu, abychom se mohli potkávat na kulturních akcích, na sportovních kláních, abychom si mohli neomezeně zajít na zahrádku dát dobré jídlo a vynikající pivo, abychom se mohli kdykoli a kdekoli setkávat se svými přáteli.“

* Máte v gesci starost o majetek města a komunální služby včetně odpadového hospodářství. Co nejdůležitějšího se v těchto záležitostech odehrálo v letošním roce?

„Správa majetku a komunální služby jsou oblasti, které musí fungovat i v době různých omezení, tedy v době nouzového stavu. To znamená, že jsme prováděli průběžně dle plánu různé opravy našeho majetku, evidenci a kontrolu. Zde se čas nezatavil. Na tom, že vše probíhalo hladce, mají zásluhu pracovníci oddělení správy majetku. Moc jim děkuji za jejich práci. Stejně je tomu i u komunálních služeb. Svoz komunálního odpadu musí bezproblémově fungovat, aby se město netopilo v odpadcích. To jsme, myslím, zvládli také obstojně. Samozřejmě vzhledem k tomu, že občané byli ve většině případů ve svých domovech, tak nám enormně narostlo množství odpadu. Mrzí mě, že jsme se v průběhu nouzového stavu často setkávali s velkým nepořádkem kolem kontejnerů, takže svoz odpadů byl určitě náročnější a stál firmu FCC nemalé úsilí.“

* Zásadním způsobem se zadařil výkup pozemků pro jižní prstenec. Jaký byl průběh jednání s majiteli potřebných pozemků a kdy dojde k výsadbě „prstence“ v konkrétních lokalitách?

„Otázku jižního prstence řešíme již od roku 2019. Byla zpracována studie zeleného prstence, která byla následně upravena. Původně měla být výsadba stromů realizována na ploše 30 hektarů. Po úpravách došlo ke zmenšení plochy, nyní pracujeme s rozlohou 12 hektarů. Po tomto upřesnění jsme oslovili všechny vlastníky, kterých je celkem šedesát, se žádostí o odkup. Musím říci, že výkup takového množství pozemků není jednoduchá záležitost. Je to běh na delší trať. Proto kritika z úst některých zastupitelů, že nic v této věci nečiníme, nebyla namístě. Vše má svůj vývoj a postupně se dostavují výsledky naší práce. Již jsme v zastupitelstvu schválili výkupy pozemků o rozloze 5 500 m2, další dohoda je předběžně dojednána na dalších 5 000 m2 a nyní vyjednáváme vykoupení pozemku o rozloze dalších 5 000 m2. Co se týče výsadby, tak nejdříve musíme zpracovat plán výsadby, teprve pak můžeme přistoupit k její realizaci, ta by mohla na některých pozemcích v tom lepším případě začínat na podzim, spíš ale až příští rok na jaře.“

* Věčným tématem je komunální odpad. Co všechno se v poslední době zlepšilo v této oblasti a v čem naopak vidíte nedostatky?

„Musím většinu občanů pochválit za třídění odpadu, protože patříme mezi města, kde se třídí nejlépe. Samozřejmě máme rezervy, myslím tím spíše nedostatky. A to je přeplněnost kontejnerů z důvodů nedostatečné úpravy odpadu. Jde o to, že někteří nesešlápnou plastovou láhev, odhodí do kontejneru celý karton či krabici, tím je kontejner okamžitě plný a v jeho okolí pak vznikají černé skládky. Výborně se nám osvědčily polopodzemní kontejnery a slušně se rozjelo třídění kovů. Chtěl bych upozornit naše občany, že do plastů mohou odkládat jak kovy, tak krabice od nápojů – Tetra Paky. Co je velký problém, to je třídění bioodpadu na sídlištích. To se úplně míjí účinkem, protože nám do kontejnerů na bioodpad lidé házejí cokoliv, co je napadne. Pak obsah kontejneru neskončí v kompostárně, ale musí se vyvézt jako směsný odpad buď do spalovny, nebo na skládku.“

* A vy osobně třídíte odpad?

„Jejda, to je otázka... Já přece musím jít příkladem! Samozřejmě poctivě třídím a se mnou všichni moji blízcí, na které dohlížím. Poctivě trhám nebo rozřezávám kartony, sešlapávám láhve a nedělám nepořádek u kontejnerů. To si nemůžu dovolit, jsem prostě naučen pořádku.“

* Občané města zcela jistě uvítali, že magistrát pořídil druhý stroj na ničení plevele pomocí horké páry. Znamená to tedy, že používání Roundupu a dalších glyfosátů město omezí?

„Jen malá oprava. Tento stroj pořídila společnost FCC, kde má naše město pětadvacetuprocentní podíl. Jestliže máme dnes dva stroje, tak s nimi pochopitelně ošetříme větší plochu. A tím pádem omezujeme užívání glyfosátů.“

* Plánujete v nejbližší době nějaké další vylepšení komunálních služeb pro občany?

„V tuto chvíli nepřipravujeme nějaký nový zásadní projekt, myslím si, že celý systém máme vcelku dobře vypracovaný. Chceme se spíše zaměřit na osvětu, abychom se pokusili odstranit ty nedostatky, o kterých jsem mluvil. Když je řeč o komunálních službách, tak musím pochválit mé spolupracovníky na oddělení komunálních služeb, kteří svou nelehkou práci zvládají bravurně.“

* S komunálním odpadem souvisí i poplatky za jeho svoz. Do konce června mají občané možnost tyto poplatky zaplatit. Jaká je vůbec platební morálka Prostějovanů v tomto ohledu. A vy osobně, jdete lidem příkladem?

„Platební morálka by mohla být mnohem lepší. Dlužná částka se každý rok o něco zvyšuje, takže bych chtěl apelovat na ty občany, kteří zapomínají platit poplatky za odpad, aby plnili své závazky vůči městu, tedy vůči nám všem. Já osobně a mí blízcí máme poplatky včas uhrazeny.“

* Po dobu pracovní neschopnosti kolegy Jana Krchňavého jste na dobu tří měsíců převzal i resort školství a sportu. Jak se s tím „perete“?

„Vzhledem k tomu, že jsem jedenadvacet let pracoval ve školství a celý život sportuji, tak mi tyto resorty nečiní žádný problém. Na příslušném odboru jsou také zkušení pracovníci, kteří připravují perfektně veškeré podklady pro jednání, takže vše nám funguje bez sebemenších problémů.“

* A ještě jedna otázka, která souvisí s vaším resortem. Mnohé občany trápí fakt, že pravidelně po rekonstrukcích chodníků ze strany města jsou brzy opět rozkopány firmami pokládajícími různé kabely pro internet a podobně. Jste s těmito firmami ve styku a konzultujete si nimi jejich plány?

„S většinou firem konzultujeme jejich investiční akce a musím říci, že s firmami jako je E-ON nebo plynárny nacházíme v posledních letech shodu a daří se nám plánovat opravy tak, aby nedocházelo k následnému rozkopání opravených chodníků. Problém nastává s některými firmami, které například pokládají optické kabely. Všechny nás mrzí, že opravíme chodník a za nějaký čas přijde firma, která chodník rozkope, položí optické kabely, chodník zapraví a následně za týden či měsíc přijde firma druhá a opět chodník rozkope. Ze zákona jim to musíme umožnit. Chtěli bychom účelnou domluvu se všemi zúčastněnými, protože v konečném důsledku by plánované investiční akce firem a opravy chodníků ze strany města byly výhodné pro všechny. Mám na mysli především nižší finanční náklady.“

 

Speciální příloha ŽIVOT VE MĚSTĚ  je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, který vyšel v pondělí 21. června