Radim Fiala, šéf poslanců Svobody a přímé demokracie, stále pociťuje intenzivní vazby ke své domovině, Olomouckému kraji. „Bráníme naši vlast, náš domov, naše občany, naše rodiny, naše zaměstnance a naše firmy. Nekopeme za cizí zájmy, ale za zájmy České republiky a jejích občanů,“ připomíná opakovaně prostějovský rodák. Aktuálně jej trápí potravinová bezpečnost. A právě k této problematice odpověděl na několik otázek Večerníku.
* Co to vůbec znamená potravinová bezpečnost. Je to výraz, kterému lidé rozumí?
„Máte pravdu, že jsme přestali vnímat některé zásadní věci, na kterých závisí naše budoucnost. Bereme mnoho věcí samozřejmě. Věc jako nedostatek potravin si nepřipouštíme. Více si už začínáme připouštět dvojí kvalitu potravin a růst cen u kvalitních potravin. Jsem přesvědčen že i koronavirová krize trochu přispěla k tomu, že lidé začínají vnímat reálněji některá rizika. Během posledních let české zemědělství a potravinářství vyklízí pozice dovozu, a to i v oblasti těch nejzákladnějších potravin. Naše hnutí říká, musíme to zastavit. Naše země a naši zemědělci i potravináři mají dostatečný potenciál v základních potravinách zajistit plně produkci pro trh České republiky. Pokud to neuděláme, tak při každé globální krizi budeme ohroženi nedostatkem potravin, a to zcela zbytečně.“
* Jak jste to chtěli zajistit, aby se na trhu zvýšil podíl českých potravin?
„Byl připraven návrh zákona, který řešil možnost pokutovat dvojí kvalitu potravin a který zaručoval postupný nárůst podílu našich potravin na trhu. Bohužel hnutí ANO v rozhodující chvíli podlehlo tlaku nadnárodních korporací a Evropské unii, a tak se část zákona týkajícího se podílu našich potravin na trhu nepodařilo prosadit. Věřím, že po volbách budeme mít dostatečnou sílu to zkusit opět prosadit.“
* Takové návrhy jsou ale proti principu tržní ekonomiky?
„Ano, pokud by zemědělská politika Evropské unie byla tržní. Jenže EU nemá tržní zemědělství. Má agrární politiku plně provázanou s regulacemi a dotacemi. Kdo mluví o obraně tržních principů v kritice našich názorů, tak buď vědomě klame lidi, nebo o problematice nic neví. Naše hnutí nelže a držíme slovo dané lidem. Neuhýbáme před tlakem korporací ani před diktátem Evropské unie. Kvalitní a silný agrární sektor ekonomiky je jedním z pilířů ekonomiky a hnutí SPD bude bránit zájmy agrárního sektoru. Pomůže to regionům, zaměstnanosti a místní ekonomické stabilitě. Chceme kvalitní české potraviny. Ještě k otázce tržní ekonomiky obecně. Čínská ekonomika je svobodnější a více postavená na tržních principech než ekonomika v Evropské unii. Věřte, že mě to rozčiluje. Dotační eurosocialismus rozežírá naši zem jako rakovina.“
* Součástí volební kampaně budou podle novin Na vlastní oči potravinové jarmarky. Co tím chcete ukázat?
„To je jednoduché! Ukážeme našim lidem, že existují české potraviny a že je naši výrobci produkují za dobré ceny. Chceme ukázat, že naše země má šikovné sedláky, farmáře a potravináře, na které by se mohli lidé spolehnout, že dostanou koupit kvalitní a dostupné potraviny. Samozřejmě chceme upozornit i na obecný problém potravinové bezpečnosti. Pokud ji nemáme, tak mizí i kus národní svobody a nezávislosti. Ztrácíme bezpečnost potravinovou, můžeme ztratit energetickou bezpečnost, chyběly nám zdravotní prostředky a v ekonomice máme problém produkovat hotové výrobky. Co tedy budeme mít? Dluhy?! To nesmíme připustit a musíme myslet na naše děti.“