Spoustu otázek vyvolává (nejen) u sportovního manažera prostějovských hokejistů Jiřího Vykoukala (na snímku) současné dění v celé společnosti včetně sportu i hokeje, a to v čele se čtvrtečním rozhodnutím o zkrácení základní části Chance ligy z 51 na 34 kol. Bývalému špičkovému obránci se nelíbí, jakým způsobem byla tahle změna prosazena.
* Co tedy říkáte na úpravu hracího systému prvoligové soutěže?
„Nakonec šlo o rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje. Ve čtvrtek dvanáctého listopadu sice proběhla videokonference zástupců všech klubů soutěže, ale svaz od začátku prosazoval svou jedinou alternativu, tedy místo tříkolové základní části pouze dvoukolovou. S tím, že jinak se nestihne dlouhodobá fáze dohrát a právě tuto variantu je potřeba schválit. Na což bylo svazem silně tlačeno.“
* Žádné jiné možnosti k jednání tedy neexistovaly?
„Přesně tak, a právě tohle mě mrzí a udivuje. Očekával bych, že vzhledem ke složitosti současné situace svaz osloví všechny kluby Chance ligy, aby zjistil jejich názory na možné pokračování soutěže, s jakými se potýkají problémy a co navrhují udělat se sezónou dál, protože jiným problémům čelíme v Prostějově a jiným zase třeba v Litoměřicích. Místo toho svaz komunikoval jen s několika vybranými kluby, zatímco postoj ostatních nikoho nezajímal. Následně nám byl zaslán e-mail s dotazy, kdy můžeme začít hrát a že je předpoklad, že se hrací systém změní z tříkolového na dvoukolový, který jsme hned negovali. I přesto vznikla pouze jediná alternativa se zkrácením základní části místo toho, aby variant bylo minimálně několik. Možná by nakonec zvítězila ta svazová, ale nikdo neměl šanci si ji porovnat s nějakou další.“
* Vy jste tedy byl proti zvolenému řešení?
„Já netvrdím, že v současné době hrát dlouhodobou fázi dvoukolově místo tříkolově je v zásadě špatně, třeba bychom k takovému kroku nakonec všichni společně dospěli jako v opravdové demokracii. Vadí mi to, že si svaz nedal víc práce na rozpracování většího počtu možných variant, ze kterých by šlo vybírat. Místo toho prosazoval své jediné řešení. Navíc při hlasování by stačil i jeden hlas proti, z toho důvodu o změně rozhodl s konečnou platností prezident svazu. Ačkoliv jsme například my navrhovali, ať si všichni vezmou dva tři dny na rozmyšlenou i pokus najít zmíněné jiné alternativy. Tohle však bylo rychle smeteno ze stolu, celá videokonference měla tendenční průběh.“
* Může vám zkrácení soutěže přinést problémy?
„Při nižším počtu odehraných utkání samozřejmě hrozí, že někteří partneři nebudou chtít dodržet finanční plnění na základě uzavřených smluv. My však věříme – i vzhledem k našemu nesouhlasu s daným rozhodnutím svazu – že nám partneři zůstanou věrní v maximální míře. A k žádnému krácení podpory nepřistoupí.“
* Je reálné, že bude Chance liga pokračovat už od soboty 21. listopadu?
„Tohle nedokážu říct, opět půjde o rozhodnutí svazu. Jen doufám, že si vedení Chance ligy dá dostatek práce s vyřešením všech důležitých otázek, které se restartu soutěže týkají. Aby se důkladně a dopodrobna zabývalo veškerými tématy, hledalo nejlepší cestu pro kluby, nikoliv pro sebe. Například zvolit takový zápasový rozpis, aby se nejprve aspoň trochu srovnal velký rozdíl v počtu utkání mezi jednotlivými týmy. Nebo klubům nějakým způsobem pomoct s ekonomicky nákladným testováním na koronavirus.“
* Co máte na mysli?
„Třeba najít nějakého partnera či sponzora – nebo se o to aspoň pokusit – na pokrytí alespoň části oddílových nákladů na covidové testy. Nebo vymyslet takový hrací systém, aby klubům stačilo jedno testování týdně. Samozřejmě všichni doufáme, že se při rozvolňování současných vládních opatření přejde k antigennímu testování, poté k žádnému a následně i k návratu diváků do hlediště. Nechat se testovat celou sezónu metodou PCR je zkrátka finančně neúnosné. Navíc vůbec nechápu, proč je zrovna sport v tomto směru tak diskriminovaný.“
* V čem konkrétně?
„Podle zveřejněných statistik chytí při sportu koronavirus pouhé jedno procento ze všech nakažených, přitom jsou sportovci nuceni se pravidelně a opakovaně testovat. Naopak v klasickém zaměstnání je míra nakažených okolo čtyřiceti procent, přitom žádné pravidelné testy nutné nejsou. Tenhle nepoměr absolutně nechápu.“
* Ještě něco vás udivuje?
„Samozřejmě tahle situace povede k novým oborům, ale kdy to bude a za jakých podmínek, to ještě nějakou chvíli potrvá. A někdy se člověk opravdu nestačí divit. Třeba když si přečtete, že ministryně financí navrhuje zmrazení platů státních zaměstnanců, a vy se pak podíváte, jak je na tom sektor OSVČ. Nebo když slyšíte, že má polovina restaurací, kadeřnictví a nevím čeho ještě zkrachovat, že se to pročistí. Já si pak říkám, aby tady nebylo potřeba postavit víc mostů, psychiatrických léčeben nebo azylových domů...“