Stomatologická ordinace DRIM Dent s.r.o., kterou najdete v Prostějově v Plumlovské ulici (naproti Kubusu), začala jako první používat CBCT vyšetření (3D rentgenologické vyšetření). Díky tomu zde mohou provádět nejrůznější měření, hodnotit kvalitu kostí, zobrazovat příčné či podélné řezy o různých tloušťkách v určené (libovolné) rovině nebo lépe plánovat konkrétní druhy ošetření. Získaná a zpracovaná volumetrická obrazová data mají velmi široké spektrum uplatnění v celém oboru zubního lékařství, ale také v dalších oborech medicíny, jako je například ORL apod.

 

* Paní doktorko, můžete nám upřesnit co je to CBCT vyšetření a co zobrazuje? V Prostějově jsme o takovém přístroji patrně ještě neslyšeli…

„Ano, v Prostějově je to novinka. Pacienti se u nás mohou potkat s novým typem stomatologického rentgenologického zobrazovacího vyšetření CBCT (Cone Beam Computed Tomography) neboli 3D snímkem, který zachycuje zvolený objem tkání ve všech rovinách a umožňuje tak získat prostorový přehled a diagnostické informace z nich. Laicky řečeno, díky tomuto přístroji můžete vidět daleko hlouběji do zubů, kostí hlavy a snadněji se také plánují náhrady zubů (implantáty), kvalitněji můžeme kontrolovat čelistní a nosní dutiny a čelistní klouby. Simuluje v různých režimech tvrdé i měkké tkáně i obličej člověka. Což je naprosto úžasné. Vidíme velice podrobně to, co jsme doposud v ordinacích nemohli vidět.“ (úsměv)

* Kde se využívá CBCT vyšetření?

„Využití nalezne zejména v zubním lékařství. Začít můžeme třeba u náhrady zubu implantátem, kde přesně vidíme množství a kvalitu kosti, průběh důležitých nervů a díky tomu můžeme přesně namodelovat polohu a velikost daného implantátu. Dále jej používáme u extrakce (vybavení) zubů moudrosti, vidíme přespočetné zuby a zuby atypicky uložené v kosti. Pomáhá velice dobře i u endodoncie (čištění zubních kanálků), kde zobrazí mikroanatomii vnitřního prostoru zubu, počet a tvar kořenových kanálků a přítomnost různých atypií. Výborný je i při parodontologii, kde lze precizně pozorovat rozsah poškození kosti v okolí zubů a přesně lokalizovat poškození. Uvádím pouze základ, možností využití je opravdu mnoho a není možné v tomto rozsahu uvést úplně všechno.“

* Jaký je rozdíl mezi 3D snímkem a 2D snímkem?

„Obrovský. Jak jsem říkala, 3D snímek zobrazí výrazně přesněji zuby a tkáně v řezech, které nám udělají trojrozměrný prostorový obraz. Je to opravdu přesná diagnostika ve stomatologii. 2D snímek nám ukazuje pouze zuby a tkáně v rovině, a proto nejsou informace tak přesné.“