Jeden Radek Štěpánek je bývalým profesionálním tenistou ověnčeným mnoha úspěchy, druhý se stará o fyzickou pohodu zdejších sportovců. Oba milují pohyb jako máloco a málokdo. V prvním díle obsáhlého rozhovoru, který jste mohli najít v minulém vydání Večerníku, popsal ten méně známý ve službách TK Agrofert právě svůj vztah ke sportu i cestu, jak se dostal k práci kondičního trenéra u prostějovských tenistů. Boskovický rodák slavil v mládí největší úspěchy v atletických soutěžích, když se stal i mistrem republiky. Přesto ale nejvíce ze všeho tíhl k fotbalu, jenž hraje dodnes za Klenovice na Hané. I díky svým atletickým dovednostem se však rozhodl pro studium na fakultě tělesné kultury a sportu, a tak dnes má po kondiční stránce na starost jedny z největších talentů českého tenisu. Mimo to se věnuje také dalším nadějím a tvoří individuální plány i pro amatérské sportovce. „Vždycky je nejlepší vyhledat odborníka v oboru,“ nabádá Radek Štěpánek (na snímku). V dnešním druhém díle například prozradil, kde vidí rezervy ve společnosti, co je naopak na vzestupu a vyhnout jsme se nemohli ani pandemii koronaviru, která ovlivnila profi sportovce i amatéry.

 

* Jak moc tenisty ovlivnila pandemie? Přeci jen v loňském roce došlo na rušení turnajů.

„Těch omezení byla spousta a stále se to měnilo. Takže se stávalo, že hráči nemohli ani na kurt. Všechno jsme se snažili dělat individuální přípravou, ale kvalita nebyla na nejvyšší úrovni, jak bychom sami chtěli. U těch starších se vždy našly nějaké výjimky ze svazu a podobně. Náročné to však bylo i tak. Nekonečné testování po každém přejezdu a mnoho dalších povinností. U těch mladších byl problém ještě větší. Ve věku, kdy by měli ukazovat nějaký progres, byli bez zápasů, scházela jim i konkurence. Trénink jsou jedna věc, ale bez zápasů výsledky mladí hráči neudělají.“

* Snažíte se pracovat hodně i s psychikou hráčů, která je obzvláště v tenise důležitá?

„Je to tak. Čím jsem starší, tak více vnímám tuto problematiku sportu. Říká se, že až devadesát procent výkonu je v hlavě. Ten největší progres v tomto vidím právě u Jirky Lehečky, který je často srovnáván s Tomášem Berdychem. Zatímco Tomáš už byl v devatenácti ve světové stovce, Jirka tam ještě není. Úderově se však o něm mluví, že je na tom ještě lépe než Berdych, ale scházela tomu trošku mentální stránka, ve které vidím v posledních měsících největší progres, postupně míří nahoru. Spolupracujeme také přímo s psycho kouči. Tím nejznámějším je asi Jan Mühlfeit, který pracoval dlouhé roky v Microsoftu a nyní se věnuje českým olympionikům. Takoví lidé vám předají opravdu velkou řadu zkušeností, ze kterých můžete následně čerpat.“

* Co vy a tenis? Jakým jste hráčem?

„Věnuji se mu v amatérské lize a baví mě to. Dříve jsem hrál pouze rekreačně, ale chtěl jsem se klukům přiblížit po herní i mentální stránce, abych sám dokázal porovnat, co během zápasu zažívají. Myslím si, že mi to dalo moc a dokážu se tak lépe vcítit do mentální i fyzické přípravy.“