Pokud by si někdo myslel, že rozbalování dárků je výsadou lidí, velice by se mýlil. Vánoční dárečky si letos rozbalovala i zvířata v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Jak ovšem Večerník zjistil, v této hojně navštěvované zoo si zvířátka nedopřávala bramborových salátů či cukroví. Radost měla úplně z něčeho jiného...

 

„Pokud jde o nějaké hodování v podobě bramborových salátů, kaprů a cukroví, tak nic takového se tady samozřejmě nekoná. Výživa našich zvířat je přísně hlídána paní výživářkou, protože jakékoli odchylky od běžné stravy by mohly způsobit více škody než užitku,“ prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská a dodala: „Ale při vhodných příležitostech, jako jsou třeba narozeniny či právě Vánoce, zpestřujeme našim svěřencům život tím, že jim určitou část potravy dáváme zabalenou jako dárky.“

 

Říkají tomu enrichment

Pro zvířata je rozbalování dárků a hledání pamlsků velkou zábavou. V odborných kruzích má tento způsob rozptýlení zvířat chovaných v zajetí název enrichment. „Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně přirozené. Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou,“ vysvětlila mluvčí Gronská a dodala: „Ve volné přírodě jim lov a následné dobývání kořisti zaberou mnoho času. Ten je třeba v zoo náležitě využít tak, aby se nenudila. Zvířata prospívají a úspěšně se rozmnožují, mají-li vhodné chovatelské podmínky, mezi které nepatří pouze zajištění nejzákladnější péče, ale třeba zmíněný enrichment.“

 

Co bývá v dárcích?

Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem jsou třeba zmíněné vánoční dárky s ovocem či vydlabané dýně, zamražení potravy do ledu, naplnění bambusového tubusu červy, případně jakékoliv pletence z hasičských hadic, v nichž může být ukryto maso.