T Šermířské souboje, středověké tance, práce sokolníků, dobový středověký tábor, lučištníci, jízda na koni či prohlídky sklepů a vysokého zámku. To vše nabídl víkendový zámek Plumlov, který v režii Špinavců, posádky spřáteleného hradu Sovinec, vrátil přítomnost o pár století zpět.
Špinavci si pozvali skupinu historického šermu Malberk, Divadelní společnost Malartes, mušketýrský regiment Corporal a skupinu historických tanců Roseta. Ti všichni se po oba dny starali o zábavu několika set malých i velkých návštěvníků. „Oceňuji jejich obratnost a také zaujetí pro věc. Hodně z nich je mého věku a upřímně, já sebou párkrát praštit o zem jako mrtvola, do večera se jí stanu,“ smál se bodrý šedesátník, který na zámek přijel s manželkou a vnoučaty z Olomouce.
Skvělou podívanou nabídl, ostatně jako vždy, sokolník Monti. Divákům předvedl letové ukázky se sokolem, poštolkou i rozkošnou sovou pálenou. „Albi je z rodu tichých nočních lovců. Snadno ji poznáte podle světlého srdčitého obličeje. Zajímavostí je, že může otáčet hlavou a krkem v úhlu větším než 270 stupňů. Ještě před padesáti lety byly ideálními místy pro sovu pálenou staré selské dvory. Stodoly plné volně sypaného nevymláceného obilí přímo vybízely k usazení množství hlodavců, kteří zase znamenali pro sovy bohatě prostřený stůl. Bohužel je už dnes ve volné přírodě vzácná, jejího přirozeného životního prostředí je velmi málo,“ vysvětlil sokolník. Jak dodal, sovy jsou pro sokolníka sice úžasnými kamarády, s ochotou plnit úkoly už to tak snadné není. Pokud sova nemá svůj den, baví ji všechno možné jen ne letové ukázky.
Vrcholem obou dnů byl slavnostní příjezd Jana Adama z Lichtenštejna, muže, díky němuž zámek Plumlov stojí.