Dnes je sobota 22.2.2025, svátek slaví Petr
AKTUALIZOVÁNO: V Držovicích přistály stovky leteckých modelů 
Aktualizováno
Fotogalerie

Unikátní výstava úžasných modelů svědčících o umu, neskonalé trpělivosti a opravdové vášni Svatopluka Kypěny po oba dva dny uplynulého víkendu zcela zaplnila sál obecního domu v Držovicích.

V sobotu 15. a v neděli 16. února zde bylo k vidění neuvěřitelných 730 modelů letadel a 22 modelů lodí. Jak jsme byli sami svědky, zapálený modelář a také dobrovolný hasič za své dílo sklízel od četných návštěvníků výstavy jen slova uznání a obdivu.

 

Svatopluk Kypěna slavící letos své osmdesáté narozeniny je inspirací nejen pro modeláře, ale pro všechny, kteří dokáží proměnit svůj koníček v celoživotní vášeň. Přitom dvoudenní výstava byla pro veřejnost teprve druhou příležitostí vidět všechny jeho modely pohromadě. „Před sedmi lety jsem vystavoval v hasičárně. Od té doby přibylo asi dalších sedmdesát věcí,“ ohlédl se Svatopluk Kypěna. Jako kluk si však modely rozhodně neskládal. „Vždyť tehdy ještě ani žádné nebyly! Se skládáním modelů jsem začal až ve dvaceti letech, tedy v roce 1965. To se objevily první východoněmecké modely Plasticart. Dvacítku z nich jsem věnoval místní základní škole, později se někde ztratily,“ dodal Kypěna, který následně na nějaký čas s modelářstvím přestal.

Zlom přišel až se zahájením výroby firmou Kovozávody Prostějov, jež nabízela modely letadel v měřítku 1:72. Ostatně všechny vystavené letecké modely byly právě v tomto měřítku, lodě pak byly vytvořeny v měřítku 1:350. „Kromě prostějovských Kovozávodů či pražského Směru jsem skládal modely z Anglie, Japonska, Německa či Francie, které jsem svého času kupoval v Tuzexu. Jak jsem koupil jeden, už jsem chtěl mít další, který se mi líbil snad ještě víc. Nešlo to zastavit,“ svěřil se Svatopluk Kypěna, jenž při skládání projevil obrovskou trpělivost i smysl pro detail. „Musel jsem to mít v sobě, šlo mi to od začátku, neměl jsem s tím nikdy problém. Každé letadlo jsem lepil, čistil a následně maloval po zhruba tři dny, odhadem to bylo tak čtyřiadvacet hodin práce. Ale třeba model lodi Le Soleil Royal složený ze čtyř a půl tisíce dílků jsem dělal asi dva roky. Někdo šel do hospody, jiný koukal na televizi, já skládal letadla, či lodě,“ vysvětlil Kypěna, který o jednotlivých modelech má pozoruhodné znalosti a dokáže o nich poutavě hovořit v historických souvislostech. Díky tomu je schopný rekonstruovat celé bitvy. „Spoustu jsem toho načetl ať už v knížkách, či časopisech,“ vysvětlil muž, jenž celý život pracoval v zemědělství jako traktorista či kombajnér. Snad i díky tomu se coby pasažér mohl proletět alespoň v práškovacím letadle známém jako „Čmelák“. Jeho dům v Držovicích se v průběhu jeho života stal doslova muzeem letadel, mistrovská díla zabírají pokojík, průjezd i schodiště. „S modely určitě nekončím, rád bych jich vytvořil alespoň osm set,“ uzavřel otec dvou dcer, dědeček dvou vnoučat a také již dvojnásobný pradědeček.

07 Kypena 02
07 Kypena 05
07 Kypena 04
07 Kypena 03
07 Kypena 09
07 Kypena 07
07 Kypena 06
07 Kypena 01
07 Kypena 08