Dnes je sobota 22.2.2025, svátek slaví Petr
Jsou pokuty v Prostějově vybírány nezákonně?

Pokuty nedostává nikdo rád. A tak řidiči zkouší nejrůznější kličky. Obzvláště ti často pokutovaní. Najdou se tací, kteří se pokouší upozornit na neplatnost dopravních značek kvůli prošlé době jejich životnosti. Může opravdu dopravním značkám po uplynutí určité doby skončit platnost?

 

Večerník se setkal s na první pohled šokujícím názorem, že prakticky všechny pokuty za přestupky v dopravě jsou v Prostějově vybírány v rozporu se zákonem. „Ve městě najdete jen málo skutečně platných dopravních značek. Jde o to, že každá z nich má na sobě vzadu štítek s certifikátem, který určuje dobu její platnosti. Ta je čtyři roky, po vypršení této lhůty je značka neplatná a nelze tedy ani na základě jejího porušení vybírat pokuty. A to platí pro drtivou většinu značek ve městě,“ měl jasno jeden z prostějovských řidičů, který se obrátil na redakci Večerníku. Přitom připustil, že on sám se často dostává do konfliktu s prostějovskými policisty.

Značka platí, dokud není zrušena  

Přestože jeho tvrzení působí na první pohled poněkud podivně, Večerník se pokusil celou záležitost náležitě ověřit. „Je to nesmysl, žádná omezená doba platnosti není. Každá dopravní značka platí tak dlouho, dokud není zrušena,“ reagoval na náš dotaz vedoucí odboru dopravy prostějovského magistrátu Jan Vejmělek, který však připustil, že každý výrobek má nějakou dobu životnosti. „Jak přesně to je v případě dopravních značek, o tom bližší informace nemám,“ dodal Vejmělek.

Životnost se týká fólie 

Pátrali jsme tedy dál a zjistili, že ani doba životnosti značek není přesně stanovena. „Na zadní straně značky je vyznačena pouze životnost použité fólie, která je nejdéle 7 let,“ vysvětlila nám Tereza Greplová z Městské policie Prostějov.

Ze zákona dle ní vyplývá, že pokud je značka čitelná, musí se jí účastníci silničního provozu řídit. „A to i v případě, že vypršela životnost na štítku zezadu dopravní značky,“ zdůraznila Tereza Greplová.

Kdo nese odpovědnost?

O to, aby všechny značky byly v pořádku, by se měl starat správce dané komunikace. U dálnic je to ŘSD, u silnic II. a III. třídy je to Správa silnic daného kraje a místní komunikace mají na starost obce. „V případě, že poničené či špatně viditelné značení přímo ohrožuje účastníky silničního provozu, závadu lze nahlásit přímo na linku 158 popř. 156. Policisté posléze informaci neprodleně předají správci dané komunikace a ten zjedná nápravu,“ uzavřela Tereza Greplová.