Dnes je neděle 6.4.2025, svátek slaví Vendula
Tábor na Stražisku byl vybudován až po smrti manželů Vojáčkových
Nová feriální osada včetně hlavní budovy byla otevřena dva roky po smrti mecenášky Karly Vojáčkové, která podporovala prostějovské sirotky. Foto: archiv Hany Bartkové

Začátkem února přinesl PROSTĚJOVSKÝ Večerník informaci o dokončení rekonstrukce vily Josefiny na Stražisku, která byla pro veřejnost otevřena jazzovým koncertem. V textu autor uvádí, že u zrodu tábora stál také prostějovský starosta a velký mecenáš Karel Vojáček.

Tak tomu ovšem nebylo, tábor totiž vznikl až po jeho smrti. Faktem zůstává, že se tak stalo na místě původní feriální osady, v níž trávily prázdniny chudé, potřebné a nemocné děti. Osada ve skutečnosti vznikla až po smrti manželů Karla a Karly Vojáčkových. Nikdy by se tak ovšem nestalo bez přání i peněz z pozůstalosti Karly Vojáčkové.

Se zájmem jsem si přečetla v PROSTĚJOVSKÉM Večerníku 3. února 2025 reportáž Martina Zaorala „Opravená vila Josefina na Stražisku otevřela jazzovým koncertem“. Jsem ráda, že se podařilo majitelce Haně Zeiningerové tento objekt citlivě rekonstruovat. Autor článku zde uvádí, že vila Josefina vznikla po kompletní rekonstrukci budovy někdejšího tábora, který v obci založil prostějovský starosta a velký mecenáš Karel Vojáček, a že manželé Vojáčkovi by měli z tohoto počinu radost. Ano, jedná se o bývalou hlavní budovu tábora Červeného kříže. Karel Vojáček však osadu nezaložil. Jaké tedy byly okolnosti jejího vzniku?

 

Karel Vojáček si zde nechal v letech 1897–1898 vybudovat vilu, již pro něj postavil prostějovský stavitel Čeněk Venclík. Karla Vojáčková v Prostějově podporovala sirotky a chudé děti a sirotčinec města Prostějova založený v roce 1896. Před svou smrtí 22. března 1905 odkázala vilu, pozemek a část finančních prostředků prostějovskému sirotčinci a učinila jej univerzálním dědicem. Přála si, aby na Stražisku byla postavena feriální osada, v níž by chudé, potřebné a nemocné děti trávily prázdniny. Městská rada toto přání splnila. Přikoupila další pozemek a z odkazu Karly Vojáčkové a obecního fondu byla vybudována feriální osada.

Její součástí byla Vojáčkova vila č. 47 a nově vybudovaná hlavní budova č. 49. Feriální osada Karly Vojáčkové byla slavnostně otevřena 14. srpna 1907 a již v tomto roce zde pobývalo pětatřicet dětí. V dalších letech až sto dvacet dětí. Feriální osada Karly Vojáčkové byla také představena v roce 1907 na II. Mezinárodní výstavě pro školní hygienu v Londýně, a i zde získala uznání. Předsedou kuratoria Feriální osady Karly Vojáčkové a předsedou kuratoria sirotčince byl Ondřej Přikryl. Právě on měl zásluhy na zřízení osady a zároveň byl zástupcem města při projednávání pozůstalosti Karly Vojáčkové.

Od roku 1926 měl městský sirotčinec název Okresní dětský domov a jeho administrativním ředitelem byl prostějovský pedagog a ředitel měšťanské chlapecké školy na Skálově náměstí František Ostrovský, jenž vedl prázdninové pobyty na Stražisku. S úctou na něj vzpomínala prostějovská pamětnice, znalkyně starého Prostějova a diplomovaná zdravotní sestra Anežka Sluková, která v dětství na pobyty do osady jezdila. Jistě by i ona měla radost z rekonstruované vily Josefina, stejně jako z před lety rekonstruované Vojáčkovy vily.

 

lasertechnology.cz
adecolor.cz
feramu.cz
winkel.cz
Wisconsin
R2 Reality Group
Sezako