Dnes je úterý 14.1.2025, svátek slaví Radovan
Prostějované se bouří proti zvýšení poplatků

Už na začátku loňského prosince Večerník informoval o rozhodnutí prostějovského zastupitelstva o navýšení ročního poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu pro jednotlivé občany města.

Komunální politici byli nejprve rozhodnutí jednat o navýšení ze stávajících 864 korun až na 1 140 korun! Částečnou úlevu lidem ale přinesl na posledním jednání Zastupitelstva města Prostějova primátor František Jura (ANO), jenž navrhl zvýšení poplatku za odpad „pouze“ na 996 korun! A přesně tak to bude platit pro rok 2025 v Prostějově. Naši občané se nyní rozdělili na dva tábory. Ten první přijal zdražení tak nějak normálně, jiní Prostějované se zase bouří.

Stížnosti přicházejí do redakce Večerníku už od samotného závěru roku. Hodně lidí, a obzvláště z prostějovských sídlišť, doslova rozčiluje nebývalý nepořádek u popelnic a kontejnerů. „Už od začátku prosince tady nechávají pracovníci technických služeb bordel jako někde v Bronxu! Kontejner sice vysypou do auta, ale spousta odpadu se pak válí na chodnících nebo okolo kontejnerů. A za takový bordel budeme platit víc? To snad město nemůže myslet vážně,“ napsal Večerníku muž ze Sídliště E. Beneše v Prostějově a své vyjádření doplnil svědecky fotografií ze svozového místa komunálního odpadu. Další občané Prostějova protestují i prostřednictvím stížností přímo na webu magistrátu. „Vzhledem k rostoucím nákladům by se asi dal pochopit nárůst platby za svoz komunálního odpadu. U naší pětičlenné domácnosti z důvodu zrušení prominutí platby za třetí dítě však nárůst dělá zhruba 44 % oproti roku 2024. Původně jsme platili 3 456 koruny, letos to bude 4 980 korun. Ovšem co nechápu, je nespravedlnost plateb za svoz odpadu. Bydlíme v dvougenaračním domě a popelnici o objemu 120 litrů naplníme za týden v osmi lidech zhruba z jedné třetiny, protože se snažíme odpad třídit. Kde je pak nějaké zvýhodnění? Proč v dnešní době není zpoplatněno skutečné množství odvezeného komunálního odpadu, případně četnost odvozu popelnice? Proč musíme doplácet na ty, kdo u rodinného domu obývaného třemi lidmi naplní za týden dvě popelnice?

 

Přece nebude takový problém opatřit popelnice QR kódem a evidovat počet svozů, či váhu odpadu. Případně najít jiné spravedlivé řešení k platbě za vyprodukovaný odpad ke svozu,“ nabízí jasná řešení například Antonín Hasa z Prostějova. Na jeho návrhy pak odpověděla vedoucí odboru správy a údržby majetku města Alexandra Klímková. „Vybraný místní poplatek ani po odečtení částky, kterou jako smluvní odměnu hradí městu Prostějovu společnosti zajišťující zpětný odběr a využití odpadů z obalů, není schopen veškeré městem Prostějov vynaložené náklady na zajištění systému odpadového hospodářství ani zdaleka pokrýt. Město Prostějov ze svého rozpočtu tedy každoročně systém odpadového hospodářství na svém území dotuje několika desítkami milionů korun. Systém odpadového hospodářství provozovaný na vlastním území si město Prostějov zvolilo již v minulosti jako nejoptimálnější zejména z důvodu, že Prostějov je velkým městem s rozsáhlou sídlištní zástavbou a bytovými domy, kde by systém vážení odpadu jen těžko mohl fungovat. Navíc velkoobjemové kontejnery stojí volně ve veřejném prostoru a jejich uzamykání není všude možné a zásadně komplikuje svoz. Nemluvě s ohledem na možnost zneužití – odkládání odpadu do cizích nádob, riziko vzniku černých skládek atd. Jedná se o systém postavený na principu solidarity a vzájemné sounáležitosti obyvatel města Prostějova,“ míní Alexandra Klímková, ale úvahy pana Hasy bere na vědomí. „Chápeme vaše připomínky a podněty ke spravedlivějšímu řešení. Obecně lze ovšem konstatovat s ohledem na to, co vše město Prostějov v rámci zajišťování služby nakládání s odpady pro občany poskytuje, že není možné naprosté spravedlnosti v této oblasti docílit. Každý občan se k problematice nakládání s odpady staví různě, má odlišné možnosti, každý též produkuje jiné množství různorodého odpadu, různě využívá služeb sběrných dvorů, veřejně přístupných odpadkových košů, kontejnerů a podobně,“ projevila zase svůj názor šéfka odboru správy a údržby majetku města Alexandra Klímková.

Jisté je jedno. Náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu se pro všechna města a obce neustále zvyšují. A v blízké budoucnosti bude ještě hůř. Většině obyvatel Prostějova jde ale hlavně o to, aby za patřičné peníze byly poskytnuty služby na stejně vysoké úrovni. A tomu například nepořádek u kontejnerů na Sídlišti E. Beneše zrovna moc neodpovídá...

 

Poplatky za odpad v Prostějově

Rok                 Poplatek (v Kč)

2002                250

2003                300

2004                396       

2005 – 2006    420

2007                480

2008 – 2012    492

2013 – 2022    600

2023                792

2024                864

2025                966