V předminulém vydání seznámil Večerník veřejnost se základními statistickými údaji a fakty o stavu veřejného pořádku v Prostějově a s počtem přestupků, kterých se občané na území našeho města dopustili v roce 2024. Výroční zpráva Městské policie Prostějov, kterou má Večerník celou k dispozici, je natolik rozsáhlá a podrobná, že se z ní dají čerpat mnohé zajímavé informace opravdu hodně dlouho.
Jaký je tedy stav bezpečnosti, dopravy a veřejného pořádku v Prostějově? Dnes se zaměříme na lokality ve městě, kde se naši občané necítí zrovna komfortně a mají obavy z kriminálních živlů, bezdomovců a nepřizpůsobivých osob.
V rámci činnosti Městské policie Prostějov nedošlo podle ředitele Libora Šebestíka na uvedených místech k výraznému posunu bezpečnostní situace, negativním ani výrazně pozitivním směrem.
„Také v Prostějově dochází v posledních letech ke zvyšování sociálního napětí mezi majoritou a minoritou v souvislosti se stížnostmi na přestupky v oblasti veřejného pořádku a občanského soužití a bagatelizaci vzniklých problémů v sociálně vyloučených lokalitách a vysoké latenci trestné činnosti v sociálně vyloučených lokalitách, kterou způsobuje například nízká důvěra v instituce. Nedá se však říci, že bychom měli sociálně vyloučené lokality. Prostě je v našem městě nemáme. Dá se ovšem předpokládat, že osoby, které pobírají dávky a jsou z určitých sociálních skupin, se podílí i na páchání přestupků, a to v běžné míře jako ostatní občané,“ uvádí Libor Šebestík ve výroční zprávě o stavu veřejného pořádku v Prostějově.
Náměstí T. G. Masaryka, Dukelská brána, náměstí E. Husserla a Smetanovy sady
Statisticky lze doložit, že se jedná o prostory, kterým z důvodu požadavků občanů věnuje městská policie značnou pozornost a hlídka je zde téměř trvale z preventivních důvodů. „Občané oznamují hlučící skupinky nepřizpůsobivých osob, které znečisťují okolí laviček a veřejné prostranství, dochází zde k požívání alkoholu na místech zakázaných vyhláškou obecně a bezdomovci. Zdržují se v prostorách vstupů do Zlaté brány, kde brání průchodu nakupujících. Osoby se pak dopouští i krádeží v obchodech, v posledních 12 měsících zde byly evidovány i krádeže z nákupních košů, ale i na osobách. Občané se v důsledku diskomfortu obracejí i na vedení města, na jednotlivé zastupitele. V těchto lokalitách lze předpokládat i vysokou latenci protiprávního jednání z důvodu neochoty obyvatel věci oznamovat, následně dlouhodobě řešit, případně se projevuje obava z nepředvídatelných důsledků vystoupení z anonymity,“ upozorňuje Libor Šebestík, ředitel Městské policie Prostějov.
Hlavní nádraží, Janáčkova ulice a okolí
I této lokalitě věnuje městská policie značnou pozornost. „Nad poštou se nachází ubytovna, v okolí se zdržují dle názoru obyvatel nepřizpůsobivé osoby. S ohledem na význam této železniční, ale i autobusové křižovatky je kladen na preventivní dohled našich hlídek značný důraz,“ komentuje Libor Šebestík.
Husovo náměstí
V této lokalitě a okolí jsou oznámení různého charakteru, znečisťování veřejného prostranství, venčení psů, ale často také odkládání odpadu mimo určená místa.
Ulice M. Pujmanové, Vrahovice
Obdobně jako na Husově náměstí, struktura oznámení je převážně rušení nočního klidu a odkládání odpadů mimo určená místa.
Kolářovy sady
V pocitových mapách je tato lokalita označena za méně bezpečnou. „Městská policie zde registruje spíše oznámení o rušení nočního klidu. Poblíž je aquapark, kde jsou stížnosti na nepřizpůsobivé občany, kteří porušují provozní řád, mnohem častější,“ uvádí šéf prostějovských strážníků Libor Šebestík.
Lesopark Hloučela
V této oblasti se nacházejí na území města čtyři letní občerstvení. „V roce 2024 zde bylo řešeno hlučné provozování předzahrádek spojené s hudební produkcí v minimální míře. Dále se zde nachází osoby bez domova, zejména podél říčky Hloučely, a to jak v letních, tak zimních měsících,“ píše ve výroční zprávě o této lokalitě Libor Šebestík.
Ulice Sladkovského – místní nádraží.
Budova místního nádraží je již málo využívaná. „Občas se se zde zdržují osoby bez domova. Za místním nádražím je objekt bývalé ‚vodárny‘, kde se zdržují osoby bez domova. V rámci spolupráce s odborem správy a údržby města zde byl proveden úklid nashromážděných odpadků. V roce 2023 byl objekt bývalé ‚vodárny‘ ve spolupráci s magistrátem zazděn, místo bylo uklizeno a problémy s bezdomovci tak byly minimalizovány,“ informuje Libor Šebestík, ředitel Městské policie Prostějov.
Vytížení tísňové linky 156 (Městská policie)
Rok Počet oznámení Počet výjezdů hlídek
2022 7 573 3 715
2023 7 706 3 510
2024 7 890 3 442
Zdroj: MP Prostějov